Słowniczek pojęć
Antykoncepcja
(łac. anti conceptio – przeciw poczęciu) – wszelkie działania zapobiegające zapłodnieniu.
Czytaj dalej na http://pl.wikipedia.org/wiki/Antykoncepcja
Cykl miesiączkowy, cykl menstruacyjny
(łac. cyclus menstrualis) – powtarzające się regularnie zmiany w organizmie kobiety, zachodzące w ustalonym rytmie biologicznym pod wpływem współdziałania układu nerwowo-hormonalnego.
Cykl menstruacyjny występuje u kobiet dojrzałych płciowo (po pokwitaniu ale przed przekwitaniem).Występowanie cyklu menstruacyjnego jest oznaką dobrze funkcjonującego układu rozrodczego kobiety i jest niezbędne do reprodukcji. Długość cyklu liczy się od pierwszego dnia krwawienia miesiączkowego do ostatniego dnia przed następną miesiączką.
Miesiączka jest najłatwiej zauważalnym objawem przebiegu cyklu i stąd została uwzględniona w jego nazwie, chociaż najważniejszym jego przejawem jest regularne jajeczkowanie. W trakcie trwania cyklu miesiączkowego, w układzie płciowym zachodzą zmiany, umożliwiające dojrzewanie komórki jajowej, jajeczkowanie i przygotowanie błony śluzowej macicy na przyjęcie zapłodnionego jajeczka. W przypadku gdy nie dojdzie do zapłodnienia dochodzi do zmian zanikowych śluzówki macicy i jej złuszczania się, co objawia się krwawieniem.
Długość cyklu miesiączkowego, a zatem i jego poszczególnych faz jest różna dla różnych kobiet i często różnych cykli u jednej kobiety. Najczęściej cykl trwa 28 dni, a owulacja następuje w połowie cyklu – w 14. dniu.
Czytaj dalej na http://pl.wikipedia.org/wiki/Cykl_miesi%C4%85czkowy
Diafragma (środek antykoncepcyjny)
Kapturek dopochwowy, środek antykoncepcyjny. Ma średnicę od 2 do 5 cm. Po założeniu należy go usunąć w ciągu 24 godzin. Zakładania uczy lekarz ginekolog podczas wizyty.
Dni płodne / okres / faza płodna
To dni kiedy kobieta ma największe szanse zajścia w ciążę. Przy cyklu miesięcznym trwającym 28 dni, owulacja występuje 14 dni przed następną miesiączką czyli dni płodne są między 10, a 18 dniem cyklu. Komórka jajowa umiera do 24 h, ale plemniki mają wydłużoną żywotność przez co dni płodne trwają kilka dni.
Dni niepłodne / okres / faza niepłodna
Kobieta jest przez wiekszość swojego życia niepłodna, z wyjątkiem kilku dni, podczas których dojrzała komórka jajowa opuszcza jajnik. Możemy określić w każdym cyklu miesiączkowym czas płodności kobiety. Okres niepłodności jest stały. Daje to możliwość ustalenia w którym dniu może nastąpić owulacja. Przy ustalaniu dni niepłodnych bardzo pomocne są codzienne pomiary temperatury ciała.
Czytaj dalej na http://www.biomedical.pl/antykoncepcja/dni-nieplodne-71.html
Estrogeny
Nazywane są hormonami żeńskimi i najważniejszą rolę odgrywają w organizmie kobiet. W zakresie procesów biochemicznych są odpowiedzialne za:regulację cyklu miesiączkowego. Szczególną rolę odgrywają w pierwszej fazie cyklu, w której stymulują rozrost błony śluzowej macicy i przygotowują ją do implantacji zarodka.
Czytaj dalej na http://pl.wikipedia.org/wiki/Estrogeny
Metoda kalendarzykowa Ogino-Knausa
Polega ona na powstrzymywaniu się od współżycia w dni płodne, których termin ustala się na podstawie średniej długości trwania cyklu kobiety. Jeżeli cykl trwa około 28 dni, to około 14 dnia następuje jajeczkowanie.
Dni 1-9 i 15-28 powinny być bezpłodne. Podczas miesiączki, która zazwyczaj trwa 2 – 6 dni, kobieta jest niepłodna i ryzyko ciąży jest znikome.
Czytaj dalej http://www.sciaga.pl/tekst/23321-24-metoda_kalendarzykowa_ogino_knausa
Metoda objawowa
Znana także jako ocena śluzu szyjkowego jest metodą naturalnego planowania rodziny,bazującą na obserwacji śluzu szyjki macicy.
Czytaj dalej na http://pl.wikipedia.org/wiki/Metoda_Billings%C3%B3w
Metoda termiczna określania płodności
Polega na dokonywaniu codziennych pomiarów temperatury ciała kobiety (pomiar podstawowej temperatury ciała – PTC) i zapisywaniu otrzymywanych wyników. Powstaje w ten sposób wykres, który charakteryzuje się tym, że w pierwszych dniach po miesiączce temperatura ciała jest niska, następnie następuje gwałtowny wzrost temperatury i faza utrzymywania się temperatury (przynajmniej przez trzy dni) na podwyższonym poziomie, gdzie 6 dni wstecz i 3 dni po dniu wzrostu temperatury przyjmuje się jako dni płodne, pozostałe to dni niepłodne kobiety.
Czytaj dalej na http://pl.wikipedia.org/wiki/Metoda_termiczna
Naturalne Metody Planowania Rodziny
Naturalne planowanie rodziny (NPR) – metoda przewidywania okresów płodnych na podstawie znajomości fizjologicznych objawów towarzyszących różnym fazom cyklu miesięcznego.
Czytaj dalej na http://pl.wikipedia.org/wiki/Metody_rozpoznawania_p%C5%82odno%C5%9Bci
Owulacja, jajeczkowanie
Proces w którym z jajnika uwalniana jest zdolna do zapłodnienia komórka jajowa. Cały proces zaczyna się od momentu, kiedy pęcherzyk Graafa (pęcherzyk otaczający komórkę jajową w jajniku) pęka i komórka jajowa zostaje uwolniona do jajowodu. Rozpoczęcie owulacji spowodowane jest przez hormon gonadotropowy, wydzielany przez przysadkę mózgową. U kobiety owulacja występuje co ok. 28 dni, mniej więcej między 13 a 15 dniem od momentu wystąpienia krwawienia.
Pęcherzyk Graafa, pęcherzyk jajnikowy
Pęcherzyk otaczający komórkę jajową w jajniku. Pęcherzyki jajnikowe dojrzewają w każdym cyklu płciowym, w fazie przedowulacyjnej cyklu. Pęknięcie pęcherzyka następuje na skutek działania hormonu luteinizującego. Pęknięcie pęcherzyka i uwolnienie komórki jajowej nazywa się owulacją.
Śluz szyjkowy
Występujący u kobiety w cyklu miesięcznym w dniach poowulacyjnych. Ocena jego parametrów jest wykorzystywana w metodach naturalnego planowania rodziny.
Tabletka antykoncepcyjna, pigułka antykoncepcyjna
Doustny środek antykoncepcyjny zawierający syntetyczne odpowiedniki hormonów. Działanie jej polega na blokowaniu owulacji oraz zmianie konsystencji śluzu szyjki macicy w taki sposób, że nie przepuszcza on plemników.
Czytaj dalej na http://pl.wikipedia.org/wiki/Tabletka_antykoncepcyjna
Wkładka wewnątrzmaciczna, wkładka antykoncepcyjna, wkładka domaciczna
(wewnątrzmaciczna wkładka antykoncepcyjna, spiralka domaciczna, ang. Intra Uterine Device, IUD) – bardzo popularny i skuteczny środek antykoncepcyjny, przeznaczony dla kobiet. Ocenia się, że na świecie, głównie w krajach wysoko rozwiniętych, stosuje go ok. 160 milionów kobiet. Wkładka jest skuteczna przez wszystkie dni cyklu miesięcznego i zależnie od typu może pełnić swą funkcję od roku do 5, a nawet do 12 lat (Coopper T380A).
Czytaj dalej na http://www.amed.net.pl/produkty/var/4,1,0