Ból piersi. Przyczyny bólu piersi
Często jest tak, że zwlekamy z okresowymi badaniami piersi (USG, Mammografia), ale gdy tylko poczujemy jakiś ból albo kłucie w piersi, to od razu zapisujemy się do lekarza, bo mamy już czarne wizje poważnych chorób, w tym raka piersi. Otóż okazuje się, że ból piersi rzadko kiedy pojawia się przy nowotworach, chyba, że ten jest już w bardzo zaawansowanym stadium. Jeśli kobieta bada się regularnie, nie ma prawa dojść do takiego etapu, ponieważ rak nie rozwija się ekspresowo i coroczne USG i comiesięczne samobadanie pozwolą na wczesne wykrycie ewentualnych zmian. Jakie w takim razie są najczęstsze przyczyny bólu piersi, który niestety wielu paniom jest nieobcy?
- Zespół napięcia przedmiesiączkowego
To właśnie PMS jest najczęściej odpowiedzialny za bóle w piersiach, które pojawiają się w drugiej połowie cyklu i bywają bardzo dokuczliwe. Pod wpływem hormonów w organizmie zaczyna zbierać się woda, piersi są wtedy większe, nabrzmiałe, wrażliwe na dotyk i bardzo często odczuwamy w nich ból. Zazwyczaj dotyczy on obu piersi i najsilniejszy jest kilka dni przed spodziewaną miesiączką, tak by podczas niej zniknąć. Objawy te najczęściej słabną w przypadku, gdy kobieta stosuje doustną antykoncepcję hormonalną, która powoduje zmniejszenie się dolegliwości związanych z PMS.
- Ciąża i karmienie piersią
I w tym przypadku bolesność piersi jest ściśle związana ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą w ciele kobiety podczas ciąży i połogu. Już w drugim miesiącu ciąży piersi zaczynają rosnąć i mogą robić się obrzmiałe i bolesne. Później ból będzie spowodowany przez pokarm, którym będą wypełnione piersi. Czasem dochodzi nawet do zapalenia gruczołów mlecznych spowodowane zapchaniem się kanalików, co bywa bardzo bolesne.
- Torbiele
Nie są groźne, ale gdy urosną mogą powodować ból przez ucisk na nerw. Zawierają w środku płyn, który usuwa się w znieczuleniu miejscowym, gdy torbiel jest duży i wywołuje dyskomfort. Zazwyczaj przybierają formę małych cyst, które pojawiają się najczęściej u pań po 30 roku życia.
- Gruczolaki
Pojawiają się najczęściej u młodych kobiet z powodu nadmiernego rozwoju tkanki gruczołowej i włóknistej w piersi. Rzadko powodują ból, chyba, że są bardzo duże. Zazwyczaj się ich nie usuwa, gdyż u pań w młodym wieku nie mają tendencji do złośliwienia, jednak należy je obserwować . U starszych kobiet przeprowadza się biopsję, ponieważ rośnie już wtedy ryzyko wystąpienia nowotworu złośliwego.
- Mastopatia
Przyczyną mastopatii, czyli bolesności piersi są najczęściej zaburzenia hormonalne, które powodują liczne zgrubienia w piersiach, a także ich obrzęk, drażliwość i ból. W jej leczeniu stosuje się głównie środki hormonalne, które osłabiają przykre objawy.
- Czynniki zewnętrzne
Ból piersi może być spowodowany również przez czynniki zewnętrzne, takie jak: źle dobrany biustonosz, naciągnięty mięsień, uraz fizyczny, zbytnie przeciążenie na siłowni, zbyt ciężki plecak lub torba itd. dlatego zawsze zastanówmy się, czy któryś z podobnych czynników nie wywołał u nas takiego problemu.
FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi