Paracetamol – czy jest bezpieczny dla płodu?
Kobieta w ciąży musi mieć świadomość, że wszystko co przedostaje się do jej układu pokarmowego, dostarczane jest również jej nienarodzonemu jeszcze dziecku, dlatego też powinna bardzo starannie układać sobie dietę, a jeszcze dokładniej monitorować wszelkie leki, które zamierza przyjąć.
Kwestia paracetamolu podawanego ciężarnym kobietom jest sporna, ponieważ do tej pory uważano, że nie ma on wpływu na płód. Dzisiejsze badania jednak pokazują, że dzieci, których matki, będąc w ciąży zażywały paracetamol przez dłuższy czas, mają zaobserwowane różnego rodzaju dysfunkcje. Do najczęstszych zalicza się zespół nadpobudliwości, czyli ADHD. Wskazuje to, że paracetamol może mieć wysoki wpływ na rozwój neuropsychologiczny dziecka. Innym negatywnym efektem zażywania tego leku przez matkę, na który wskazują najnowsze badania jest jego ewentualny związek z wystąpieniem u dzieci w późniejszym okresie astmy. Naukowcy mówią także o powiązaniu przyjmowania paracetamolu a narodzinami dzieci dotkniętymi autyzmem.
Potrzeba wielu badań, aby dokładnie udokumentować wpływ paracetamolu na płód i rozwój dzieci. Dla bezpieczeństwa kobiety w ciąży powinny czytać każdą ulotkę leku jaki zamierzają przyjąć, a najlepiej skonsultować to z lekarzem specjalistą. Zbyt poważne mogą być konsekwencje nieświadomego zażywania leków, aby w ten sposób ryzykować zdrowiem swojego dziecka.
FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi
0 komentarzy