Nie mogę zajść w ciążę – przyczyny, rozwiązania
Wydawać by się mogło, że zajście w ciążę to prosta sprawa – jedna noc, spóźniający się okres, dwie kreski na teście i już można kupować wózek i łóżeczko – jednak nic bardziej mylnego. Niestety życie bywa często przewrotne i kobiety, które nie planują chwilowo dziecka zostają nagle mamami, a te które pragną powiększyć rodzinę, z niewiadomych ich względów, nie mogą tego zrobić.
Problemy z zajściem w ciążę mogą mieć różne przyczyny zaczynające się od niskiego poziomu wiedzy na temat własnej płodności, przez różnego rodzaju choroby, aż po niepłodność. O tej ostatniej można mówić dopiero wtedy, gdy kobieta regularnie współżyjąca przez okres co najmniej roku nie zachodzi w ciążę. Jest to moment, kiedy należy udać się do specjalisty, który spróbuje zdiagnozować źródło problemu i pomóc parze w osiągnięciu wymarzonego celu.
Najważniejsze to znać swój organizm
Bez tego zaplanowanie ciąży jest bardzo trudne. Mało kobiet zdaje sobie sprawę, że przez większość cyklu miesiączkowego jest niepłodna. Tak naprawdę mamy tylko pare dni w miesiącu, aby starać się o dziecko, ponieważ seks we wszystkie pozostałe, nigdy nie będzie skutkował ciążą. Pierwsza i podstawowa zasada starających się o dziecko to współżycie w trakcie dni płodnych kobiety, a z nią ściśle wiąże się wiedza na temat ustalania, kiedy one się pojawią. Owulacja jest niezbędnym procesem, który umożliwia zajście w ciążę. Seks w trakcie owulacji i okresu okołoowulacyjnego daje wysokie prawdopodobieństwo zapłodnienia. Wiedzę na ten temat można uzyskać poprzez dokładną obserwację własnego organizmu i zapisywanie czynników, które wskazywałyby na poszczególne fazy kobiecego cyklu. Brak tej świadomości może powodować, że kobieta przez dłuższy czas nie może zajść w ciążę, mimo iż ona i jej partner są zupełnie zdrowi – powodem jest współżycie w nieodpowiednim czasie i nie ma nic związanego z niepłodnością. Pomocne w obserwacji własnego organizmu są nowoczesne komputery cyklu oraz testery owulacyjne ze śliny.
Przyczyny niepłodności
Przyczyn niepłodności może być wiele i niestety często bywa tak, że nie da ich się konkretnie ustalić. Gdy znamy źródło problemu, wiemy jakie kroki podjąć, aby go zniwelować. Kiedy jednak nie ma informacji na temat co dolega partnerowi/partnerom – lekarze rozkładają ręce, a takich przypadków jest niestety sporo. Do chorób, które mogą być bezpośrednią przyczyną problemów z zajściem w ciążę należą:
– zaburzenia hormonalne
Powodują zakłócenia w cyklu miesiączkowym i brak owulacji
– zespół policystycznych jajników
Z powodu nadmiernej produkcji męskich hormonów dochodzi do obumierania pęcherzyka oraz pojawianiu się cyst na jajnikach
– zaburzenia tarczycy
– wysokie stężenie prolaktyny
– endometrioza
– mięśniaki macicy
– nowotwory
Są to najczęstsze przypadłości, które rzutują na problemy z zapłodnieniem. Dodatkowe czynniki mające negatywny wpływ na płodność to: stres, używki, nadwaga, zbyt późny wiek i dotyczy to zarówno partnera jak i partnerki, gdyż wymienione elementy mają również związek z jakością nasienia.
Problemy z zajściem w ciążę dotyczą coraz większej ilości par. Ważne jest, by się nie załamywać i nie poddawać. Należy dać sobie czas na to, by swobodnie starać się o dziecko. Dopiero po tym okresie powinno się szukać specjalistycznej pomocy. Poznanie własnego ciała, obserwacja cyklu, zdrowy tryb życia i przede wszystkim seks w trakcie dni płodnych to podstawowe czynności, o których trzeba pamiętać starając się o dziecko.
Przy diagnostyce niepłodności pojawia się coraz popularniejsze dziś pojęcie naprotechnologii, która w naturalny sposób bada przyczyny problemów z zapłodnieniem, a potem próbuje je zniwelować. Warto zapoznać się z jej procesem, w momencie gdy mija rok starań o dziecko, ponieważ dzisiejsze statystyki mówią o wysokiej skuteczności naprotechnologii w ustalaniu przyczyn niepłodności, leczeniu ich i w efekcie doprowadzeniu do zajścia w ciążę.
0 komentarzy