Jak dbać o zdrowie intymne
Odpowiednia higiena intymna to klucz do uczucia komfortu i świeżości okolic intymnych. Prawidłowe dbanie o higienę okolic intymnych, uchroni Cię od infekcji intymnych czy podrażnień. Od czego zacząć dbanie o zdrowie intymne i jakie czynności składają się na codzienną pielęgnację okolic intymnych.
Mycie – w przypadku okolic intymnych należy zachować zdrową zasadę umiaru czyli nie podmywać się po każdej wizycie w toalecie, nie brać prysznica 3 razy dziennie czy długich kąpieli w wannie, gdyż nadmierne kąpiele wypłukują naturalną florę bakteryjną i wyjaławiają go.
Wystarczy podmywać się raz dziennie, przy okazji wieczornej kąpieli. W trakcie menstruacji można myć się nie tylko rano i wieczorem ale i w ciągu dnia, jeśli odczuwamy dyskomfort.
Zwiększona dbałość wskazana jest szczególnie latem gdy temperatury są wysokie a krew menstruacyjna sprzyja namnażaniu się bakterii. W trakcie menstruacji należy unikać gorących kąpieli w wannie gdyż nasilają krwawienie.
Podmywać należy się pod bieżącą wodę pod prysznicem lub w bidecie, zawsze od przodu do tyłu aby nie przenosić do narządów rodnych bakterii z okolic odbytu. Unikać należy gąbek i wszystkiego rodzaju myjek, które gromadzą w sobie bakterie i grzyby ze względu na wilgotność pomieszczeń w których się znajdują.
Używanie perfumowanych mydeł i żeli pod prysznic – codzienne stosowanie perfumowanych mydeł i żeli pod prysznic do higieny okolic intymnych sprzyja podrażnieniom gdyż zawarte w nich składniki mogą uczulać kobiety i powodować dyskomfort.
Do higieny okolic intymnych używaj wody lub specjalnie do tego przystosowanych preparatów np. żeli do higieny intymnej, które mają pH zbliżone do pH kobiecej pochwy i nie zawierają składników podrażniających.
Irygacje pochwy – zabiegu nie należy traktować jako elementu codziennej higieny intymnej gdyż wyjaławia okolice intymne i naraża na różnego rodzaju infekcje takie jak drożdżyca czy zapalenie pochwy.
g
Probiotyki ginekologiczne – jeśli Twój organizm jest podatny na wszelkiego rodzaju infekcje, grzybice czy zakażenia pochwy, powinnaś pomyśleć o stosowaniu probiotyków ginekologicznych, które mają za zadanie utrzymać równowagę flory bakteryjnej w pochwie i utrzymują kwaśny odczyn pochwy, utrudniający namnażanie się bakterii.
Podsumowując, w dbaniu o higienę intymną należy kierować się prostymi zasadami a jeśli coś budzi nasz niepokój, należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem.