Cykl miesięczny kobiety – czyli wszystko co powinnaś wiedzieć o swoim cyklu menstruacyjnym.
Cykl miesięczny (menstruacyjny) to regularnie występujące zmiany w organizmie kobiety, zachodzące w ustalonym rytmiebiologicznym pod wpływem współdziałania układu nerwowo-hormonalnego.
gk
Przebieg cyklu menstruacyjnego
Cykl miesięczny dzieli się na trzy fazy: fazę folikularną, owulację i fazę lutealną. Długość cyklu liczy się od pierwszegodnia menstruacji do dnia poprzedzającego następna miesiączkę.
W fazie folikularnej poziom estrogenu w organizmie kobiety stopniowo wzrasta. Stymuluje to błonę śluzową macicy dorozrostu. Jednocześnie, pod wpływem hormonu folikulotropowego (FSH) w jajnikach zaczynają się rozwijać pęcherzykizawierające komórki jajowe. Po kilku dniach jeden z pęcherzyków zaczyna dominować i w dalszym etapie rozwoju pęka,uwalniając komórkę jajową. Uwolnienie komórki jajowej z pęcherzyka nazywa się owulacją. Pozostałości po pęcherzyku Graafa przekształcają się w ciałko żółte, odpowiedzialne za produkcję progesteronu. Pod wpływem progesteronu i estrogenów błona śluzowa macicy przygotowuje się do przyjęcia zapłodnionego jajeczka (implantacji), i nadal się rozrasta. Jeśli po kilku dniach od owulacji zapłodnienie (faza lutealna)) nie nastąpi, ciałko żółte stopniowo zanika, powodując po kilkunastu dniach nagły spadek poziomu progesteronu i estrogenu. Spadek poziomu hormonów płciowych jest sygnałem do usunięcia niepotrzebnego nadmiaru błony śluzowej z macicy. Endometrium zaczyna się złuszczać i rozpoczyna siękrwawienie miesiączkowe.
Menstruacja
Krwawienie miesięczne jest pierwszym etapem cyklu miesiączkowego, spowodowane jest złuszczaniem się błony śluzowej macicy (endometrium). Miesiączka trwa zwykle od 3 do 5 dni, choć krwawienia trwające od 2 do 7 dni są uważane za normalne. Menstruacji często towarzyszą bolesne skucze w podbrzuszu, ból pleców i ud. Zazwyczaj występuje też zespół napięcia przedmiesiączkowego, objawiający się zwiększoną drażliwością, huśtawką nastrojów i zwiększoną wrażliwością piersi.
Owulacja
Proces w którym z jajnika uwalniana jest zdolna do zapłodnienia komórka jajowa. Cały proces zaczyna się od momentu, kiedy pęcherzyk Graafa (pęcherzyk otaczający komórkę jajową w jajniku) pęka i komórka jajowa zostaje uwolniona do jajowodu. Rozpoczęcie owulacji spowodowane jest przez hormon gonadotropowy, wydzielany przez przysadkę mózgową. U kobiety owulacja występuje co ok. 28 dni, mniej więcej między 13 a 15 dniem od momentu wystąpienia krwawienia.
Długość cyklu miesiączkowego
Najczęściej cykl trwa 28 dni, a owulacja następuje w połowie cyklu ok. 14 dnia. Natomiast jeżeli Twój cykl nie ma 28 dni a owulacja nie występuje dokładnie w jego połowie, nie musisz się martwić. W rzeczywistości każda kobieta posiada swój indywidualny cykl miesięczny, który może trwać zarówno 21 jak i 32 dni a owulacja wcale nie musi występować idealnie w jego połowie. Poszczególne cykle mogą też różnić się od siebie, wpływ na to ma paleniem papierosów, stres czy złe odżywianie. Obecnie za „normalny” uważa się cykl trwający od 25 do 35 dni.