, Stres w ciąży. Jaki ma wpływ na nienarodzone dziecko, Naturalna PłodnośćStres w ciąży. Jaki ma wpływ na nienarodzone dziecko

Uciążliwości dnia codziennego, konflikty w pracy czy kłótnie w małżeństwie – nie trzeba wiele by znaleźć się w obliczu stresu. Często nawet po zaprzestaniu bezpośredniego kontaktu ze stresującym bodźcem odczuwamy jego negatywne działanie w postaci objawów  somatycznych. Nie rozwiązane problemy ,,kumulują’’ się w organizmie. Dlaczego kobiety w ciąży powinny unikać wysoce stresujących sytuacji? Jaki wpływ może mieć on na rozwijające się dziecko?

Pomimo radości z oczekiwań na przyjście malca na świat, ciąża to czas sporej dawki stresu dla kobiety. Burza hormonalna często powoduje u niej rozdrażnienie, do którego dokładają się codzienne utrapienia. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy ciężarna kobieta znajduje się niemal pod jego ciągłym działaniem,  a w jej normalnym funkcjonowaniu brakuje miejsca na chwilę odpoczynku i relaksu.

Wpływ stresu na zdrowie i rozwój dziecka

Nadmierny stres może przyczynić się do wzrostu ciśnienia tętniczego krwi, co wiąże się z ryzykiem przedwczesnego odklejenia się łożyska. Najbardziej krytycznym momentem jest pierwszy trymestr ciąży, czyli okres kształtowania się narządów maluszka. Stres ma także związek z podniesionym stężeniem pewnych hormonów. Katecholaminy, kortyzol, kortykosterydy krążą w organizmie kobiety w sposób nieustanny. Ryzykowny dla rozwoju płodu jest nagły wzrost tych hormonów w wyniku permanentnego stanu podenerwowania. Rozwijające się dziecko reaguje na zmiany wahania stężenia hormonów . Najnowsze badania prowadzone w tym kierunku dowodzą, że u dzieci kobiet, które w czasie ciąży doświadczają wysokiego poziomu stresu występuje dwukrotnie większe prawdopodobieństwo rozwoju nadpobudliwości psychoruchowej oraz zaburzeń zachowania. Badacze na podstawie wywiadów z ciężarnymi  ustalili, że dzieci urodzone przez kobiety, które w czasie ciąży musiały zmagać się z nadmiernie obciążającymi sytuacjami, zdecydowanie częściej przejawiały symptomy związane z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD), a także ujawniały inne zaburzenia zachowania. Najczęściej związane były z  trudnością w hamowaniu impulsów oraz występowaniem agresywnych zachowań. Im większa ilość ponadwymiarowego stresu w życiu kobiety, tym gorsze skutki może to przynieść w rozwoju i funkcjonowaniu psychicznym dziecka.

Sposoby na stres w ciąży

Kobieta w ciąży powinna przede wszystkim z rozsądkiem podejść do swojego trybu życia i starać się unikać sytuacji, które nadmiernie ją obciążają. Jednak nie wszystkie momenty niepokoju da się w pełni wyeliminować, dlatego warto poznać sposoby, które pomogą ukoić zszargane nerwy w okresie ciąży:

Aromaterapia – działa relaksująco i redukuje stres, jest skuteczną metodą leczenia wielu dolegliwości.

Metody relaksacyjne – refleksologia, masaż i joga – odprężają, relaksują i koją.

Ćwiczenia fizyczne – stymulują produkcję substancji odpowiedzialnych za dobre samopoczucie (chęć ich wykonywania lepiej skonsultować z lekarzem).

Dieta antystresowa – warto sięgać po produkty, które zawierają witaminy B1, B2, B6 i C, ponieważ wspierają organizm w radzeniu sobie ze stresem. B1 nazywana jest witaminą nastroju, gdyż korzystnie wpływa na system nerwowy. Witaminy B2  i C pomagają zwalczyć napięcie nerwowe, a witamina B6 przyjmowana wraz z  magnezem  pozwoli złagodzić rozdrażnienie.

TAGI: ciąża, trymestr ciąży, jak zajść w ciążę, zajść w ciążę, stres w ciąży, nienarodzone dziecko, płód

 

0 komentarzy

, Stres w ciąży. Jaki ma wpływ na nienarodzone dziecko, Naturalna Płodność
, Stres w ciąży. Jaki ma wpływ na nienarodzone dziecko, Naturalna Płodność

FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi

, Stres w ciąży. Jaki ma wpływ na nienarodzone dziecko, Naturalna Płodność

Odwiedź nasz Sklep !

Masz problemy Zajść w Ciążę ? Szukasz Skutecznej i Bezpiecznej Antykoncepcji?

marker20 (3)Szybkie i Łatwe Zakupy w 24 h

Icon made by Freepik from www.flaticon.com
Translate »