Czy po porodzie zakończonym cesarskim cięciem, kolejny poród może być siłami natury?

Cesarskie cięcie czy poród naturalny?

Cesarskie cięcie czy poród naturalny?

Wiele osób zastanawia się, czy po porodzie zakończonym cesarskim cięciem, kolejny poród może być siłami natury. Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Naturalny poród po cesarskim cięciu jest możliwy, jednak należy wziąć pod uwagę kilka czynników.

Cesarskie cięcie czy poród naturalny?

Poród często wiąże się z wieloma obawami oraz budzi silnej emocje jak lęk, frustrację czy euforię. Większość kobiet w Polsce decyduje się na poród siłami natury. Przemawiać za tym może wiele argumentów np. szybszy powrót do zdrowia mamy, brak wymagającej pielęgnacji blizny, krótszy pobyt w szpitalu czy okres połogu. Jednak poród naturalny nie zawsze jest możliwy. W przypadku zagrożenia zdrowia lub życia rodzącej i płodu, nieprawidłowego położenia płodu, ciąż mnogich czy innych komplikacji porodowych najczęściej zostaje przeprowadzone cesarskie cięcie. Decyzję podejmuje lekarz w trosce o zdrowie swoich pacjentów. Przebieg porodu jest monitorowany, dzięki czemu można wdrażać odpowiednie procedury. Czasami poród zaplanowany siłami natury może wymagać interwencji chirurgicznej.

Warto zaznaczyć, że cesarskie cięcie jest poważną operację, podczas której chirurg przecina powłoki brzuszne oraz macicy. Powrót do pełni sił często jest dłuższy niż w przypadku porodu naturalnego. Jednak należy pamiętać, że niekiedy cesarka jest nieunikniona i może uratować życie matki czy dziecka.

Czy poród naturalny po cesarskim cięciu jest możliwy?

Poród naturalny po uprzednim cesarskim cięciu (ang. Vaginal Birth After Caesarean Section, VBAC) można rozważać po upewnieniu się, że zostało spełnionych kilka warunków. Po pierwsze należy wykluczyć występowanie przyczyny cesarskiego cięcia, która pojawiła się w przeszłości. Jeśli czynnik nadal istnieje, nie warto decydować się na poród naturalny, ponieważ jest zbyt duże ryzyko wystąpienia dodatkowych komplikacji. Żeby przystąpić do naturalnego porodu po cesarce, należy upewnić się, że zarówno rodząca, jak i płód są zdrowi, a ciąża przebiega prawidłowo. Warto zwrócić uwagę na wagę oraz ułożenie dziecka, a także stan macicy. Ważnym czynnikiem jest również stan blizny po cesarskim cięciu. Jeśli blizna nie zagoiła się albo istnieje ryzyko jej pęknięcia, poród naturalny jest przeciwwskazany. Kolejnym czynnikiem, który wpływa na decyzję o możliwości rozwiązania, jest odstęp między ciążami. Zalecana przerwa to około półtora roku, dzięki czemu organizm ma wystarczająco czasu na regenerację. Rodzące powyżej 40 r. ż. są narażone na większe komplikacje w przypadku naturalnego porodu. Do czynników ryzyka zaliczana jest również nadwaga kobiety.

Jakie jest ryzyko związane z porodem naturalnym po cesarskim cięciu?

Największym zagrożeniem związanym z porodem siłami natury po wcześniejszym cesarskim cięciu jest możliwość pęknięcia macicy. Jednak zdarza się to bardzo rzadko – szczególnie w przypadku standardowego niskiego poprzecznego nacięcia. Wówczas powstała blizna jest trwalsza i bardziej odporna na rozejście się spowodowane dużym ciśnieniem i parciem w trakcie porodu. W przypadku otwarcia rany występują objawy poprzedzające jak obfite krwawienie z dróg rodnych, ból blizny czy w klatce piersiowej, osłabienie tętna płodu. Wówczas nieuniknione jest ponowne cesarskie cięcie.

Jak przygotować się do porodu naturalnego po poprzednim cesarskim cięciu?

Warto skonsultować się z lekarzem, żeby przeprowadzić odpowiednie badania. Jednym z nich jest USG macicy oraz kontrola stanu blizny. Po wykluczeniu ryzyka zdrowia oraz życia można rozpocząć wybór miejsca porodu i osób, które będą przy nim asystować. W przypadku tak ważnego wydarzenia jak poród warto zapewnić sobie jak najlepszą opiekę oraz wsparcie. Dobrze zasięgnąć porady kilku specjalistów, ponieważ sytuacja rodzącej może być różnie oceniana przez lekarzy.

Statystycznie ok. 70% rodzących decyduje się na poród naturalny po uprzednim cesarskim cięciu. Jednak warto pamiętać, że każda ciąża oraz poród są inne. Warto monitorować ich przebieg, ponieważ można zwrócić uwagę na każdy niepokojący objaw i dostosować odpowiednie postępowanie. Wszelkie decyzje należy podejmować po konsultacji z lekarzem, co pozwoli zadbać o zdrowie oraz życie matki i dziecka.

Przeczytaj także:

Diafragma Caya – skuteczna antykoncepcja mechaniczna, również dla kobiet karmiących

Ból podczas stosunku po porodzie. Przyczyny i Rozwiązania.

 

 

Translate »