Wiele kobiet z niecierpliwością wyczekuje upragnionego dziecka, nieustannie starając się o nie ze swoim partnerem. Sprawdzenie czy doszło do zapłodnienia możliwe jest za pomocą specjalnie do tego przeznaczonego testu. Testy ciążowe są powszechnie dostępne zarówno w aptekach, drogeriach jak i supermarketach, dlatego można wykonać je w każdej chwili. Wiarygodność domowych testów ciążowych szacuje się w granicach 95-99%. Istnieje także możliwość wykrycia hCG w wybranym labolatorium. Warto pamiętać, że ciążę na 100% potwierdzić może jedynie ginekolog wykonując specjalistyczne badanie USG. W momencie, gdy chcemy mieć pewność, że doszło do zapłodnienia należy udać się więc na wizytę lekarską.
Zasada działania domowego testu ciążowego
Działanie testu ciążowego pozwala wykryć w moczu tzw. gonadotropinę kosmówkową (beta hCG). Obecność tego hormonu jest specyficzna dla organizmu, w którym kilka dni lub więcej od badania doszło do zapłodnienia. Jego głównym zadaniem jest podtrzymanie wydzielania progesteronu podczas ciąży. Naniesione na testach przeciwciała anty-hCG reagują z z gonadotropiną kosmówkową, dając określony wynik.
Zdarza się, że podczas badania uzyskamy fałszywie dodatni wynik, choć jest to bardzo rzadkie zjawisko. Przyczyną mogą być niektóre rzadkie choroby lub przyjmowane przez kobietę lekarstwa czy zastrzyki zawierające hCG. Hormon ten pozostaje nawet do 2 tygodni w organizmie od ostatniej dawki, a także parę tygodni od momentu porodu.
Rodzaje testów ciążowych
Rozróżniamy kilka rodzajów domowych testów ciążowych, które delikatnie różnią się sposobem użycia oraz poziomem czułości na hormon hCG. Test paskowy to niewielkie paseczki, które należy zanurzyć w oddanej do pojemnika próbce moczu. Podobnie jest w przypadku testy płytkowego. Należy nakropić niewielką ilość moczu pobranego pipetką z naczynia na specjalne okienko. Ze względu na wygodę, jednym z najbardziej popularnych jest jednak test strumieniowy. Wystarczy jedynie zdjąć nasadkę ochroną by podłożyć go pod strumień moczu, a następnie otrzymać wynik po wyznaczonym czasie. Do bardziej zaawansowanych należą testy cyfrowe. Działają na podobnej zasadzie co paskowe oraz strumieniowe, lecz posiadają cyfrowy wyświetlacz informujący nas o wyniku testu. Wyświetlany komunikat to “pregnant”(ciąża) lub “not pregnant”(brak ciąży), a także plus i minus. Laboratoria natomiast oferują test polegający na pobraniu krwi- tym sposobem uzyskamy dokładne wartości stężenia hCG. Umożliwia to rozpoznanie również tygodnia ciąży.
Kiedy wykonać test ciążowy?
Najwcześniejsze wykrycie ciąży możliwe jest już 8 do 10 dni od momentu zapłodnienia, w zależności jak bardzo czuły test wybierzemy. Nie warto dać ponieść się emocjom i warto odczekać do tego czasu z badaniem, by nie otrzymać fałszywego wyniku. Do najczulszych należą testy laboratoryjne. Laboratoria oferują test polegający na pobraniu krwi- tym sposobem uzyskamy dokładne wartości stężenia hCG. Umożliwia to rozpoznanie tygodnia ciąży.
Test ciążowy można wykonać zawsze, ale najlepiej zrobić to rano podczas pierwszej mikcji. Skondensowany mocz po całej nocy to najbardziej wiarygodna próbka, ponieważ zawiera największe stężenie hormonu ciążowego. Pamiętajmy o sprawdzeniu terminu ważności- przeterminowany test pokazać może zafałszowany wynik.
Przeczytaj także: