Podczas planowania powiększenia rodziny warto monitorować swoje ciało, co pozwoli zaobserwować okres dni płodnych, a w szczególności owulację. Wiele kobiet stosuje naturalne metody np. pomiar temperatury ciała czy obserwację śluzu szyjkowego. Jednak takie sposoby są obarczone marginesem błędu, a żeby go uniknąć, warto sięgnąć po sprawdzone testy owulacyjne.
Czym jest owulacja?
Owulacja (inaczej jajeczkowanie) jest częścią cyklu menstruacyjnego. To moment, w którym pęka pęcherzyk Graafa, a do jajowodu zostaje uwolniona dojrzała komórka jajowa. Gameta podróżuje do macicy, gdzie jest gotowa do zapłodnienia. Zatem owulacja jest okresem osiągnięcia szczytu płodności.
Jak obliczyć, kiedy następuje owulacja?
Przyjęło się, że owulacja ma miejsce w połowie cyklu menstruacyjnego, jednak jest to nieprawda. Warto pamiętać, że czas trwania cyklu to kwestia indywidualna. Choć średnio trwa 28 dni, zdrowy cykl może trwać od 21 do 35 dni. Na regularność cyklu menstruacyjnego wpływa wiele czynników, w związku z tym może pojawić się problem obliczenia występowania jajeczkowania. Najczęściej owulacja następuje 12-16 dni przed pojawianiem się krwawienia.
Ze względu na indywidualny czas występowania cyklu menstruacyjnego istotna jest obserwacja swojego ciała. Podczas jajeczkowania można odczuwać liczne objawy. Zmienia się konsystencja śluzu szyjkowego, który staje się bardziej gęsty i może przypominać białko kurzego jaja. Z przyczyn naturalnych następuje również wzrost libido, ponieważ organizm dąży do prokreacji. Kolejnym z sygnałów owulacyjnych są zmiany szyjki macicy, która otwiera się, a także staje się bardziej miękka i wilgotna. Ze względu na wzrost poziomu progesteronu w organizmie zostaje podwyższona temperatura ciała.
Podczas jajeczkowania można również doświadczyć tkliwości piersi. Ze względu na spadek stężenia estrogenu w organizmie czasami pojawiają się delikatne krwawienia czy plamienia. Warto jeszcze wspomnieć o bólach owulacyjnych. Pojawiają się one w dolnych partiach brzucha, czyli w miejscu, gdzie zlokalizowane są jajniki odpowiedzialne za uwolnienie komórki jajowej.
Czym są testy owulacyjne i jak działają?
Czasami samoobserwacja okazuje się niewystarczająca. W przypadku niepewności co do występowania owulacji warto sięgnąć po odpowiedni sprzęt np. testy owulacyjne. Są to tzw. testy płodności, których użytkowanie umożliwia określenie momentu jajeczkowania. Są dostępne w drogeriach lub aptekach i można je nabyć bez recepty. Ich zaletą jest proste i wygodne użycie. Należy pobrać próbkę moczu, a test owulacyjny określi zawartość hormonu luteinizującego (LH), którego zawartość wzrasta podczas owulacji.
Na rynku dostępne są również nowoczesne testy owulacyjne ze śliny np. tester owulacyjny Afrodyta. To niewielkie przedmioty, przypominające mikroskop. Co ważne, są dostępne do wielokrotnego użytku, a pomiar można wykonywać samodzielnie w domowym zaciszu. Zapewne wiele osób zastanawia się, jak działają testy owulacyjne ze śliny? Mierzą poziom estrogenu, który wzrasta w pięciu dniach płodnych w cyklu menstruacyjnym. Znajduje się on w płynach ustrojowych – moczu, śluzie szyjkowym, krwi i ślinie.
Wystarczy nanieść próbkę śliny na soczewkę testera, a następnie obejrzeć zaschniętą wydzielinę pod minimikroskopem znajdującym się w testerze. W przypadku wzrostu poziomu estrogenów w organizmie następuje również wzrost stężenia roztworu chlorku sodu, czyli soli. Dlatego ślina po wyschnięciu krystalizuje się i zasycha, przypominając strukturą liść paproci. Taki układ wskazuje na występowanie dni płodnych. Jeśli ślina przypomina bezwładnie rozrzucone kropki, oznacza to okres niepłodności.
Jaka jest skuteczność testów owulacyjnych ze śliny?
Test owulacyjny ze śliny jest prosty i intuicyjny w użyciu, a także wykazuje wysoką skuteczność działania – ok 98%. Co więcej, jest odpowiedni dla osób z nieregularnymi cyklami miesięcznymi. Dzięki niemu następuje ułatwienie przy planowaniu zajścia w ciążę, ponieważ pozwala zaobserwować występowanie dni płodnych. Dostępny jest również monitor płodności Afrodyta Smart, który można podłączyć do swojego smartfona, a specjalna aplikacja ułatwia wyświetlanie oraz porównywanie zebranych próbek.
Warto pamiętać, że testy owulacyjne wykazują większą dokładność i skuteczność w wyznaczaniu dni płodnych niż naturalne metody samoobserwacji. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek uciążliwych dolegliwości owulacyjnych, podejrzewaniu ciąży czy wystąpieniu innych niepokojących sytuacji, należy udać się na konsultację do lekarza, który zaproponuje odpowiednie postępowanie.
Przeczytaj także:
Afrodyta Tester Owulacyjny na ślinę – Test Owulacyjny ze śliny