Implantacja, czyli przyczepienie się zarodka do błony śluzowej macicy, to jedno z najważniejszych wydarzeń podczas całej ciąży. Jakie daje objawy?
Kiedy dochodzi do implantacji zarodka?
Implantacja polega na tym, że zarodek wnika głęboko w błonę śluzową macicy, gdzie może następnie zacząć rosnąć. Następuje po zapłodnieniu, czyli połączeniu plemnika z komórką jajową.
Po wszczepieniu zarodek zaczyna uwalniać hormony, które przygotowują organizm na przyjście na świat dziecka, wstrzymując okres, wytwarzając łożysko i często powodując towarzyszący tym zmianom szereg dolegliwości.
Implantacja następuje około ośmiu do dziewięciu dni po zapłodnieniu.
Implantacja zarodka – objawy
Niektóre kobiety zauważają oznaki implantacji, inne nie. Brak towarzyszących implantacji symptomów nie musi koniecznie oznaczać, że nie jesteś w ciąży. Wiele kobiet nie odczuwa żadnych objawów implantacji, a mimo to zachodzi w zdrową ciążę.
Różnica między objawami implantacji a okresem może być myląca, zwłaszcza że w obu przypadkach krew wypływa z błony śluzowej macicy. Lekkie krwawienie występujące podczas implantacji jest spowodowane łagodnym naruszeniem błony śluzowej macicy podczas implantacji zarodka.
Wiele kobiet nie ma żadnych objawów implantacji, ale późniejsze zmiany hormonalne mogą powodować skurcze. Skurcze implantacyjne powinny trwać najwyżej jeden dzień i prawdopodobnie zauważysz je w okresie, w którym powinna nastąpić miesiączka. Skurcze, które odczuwasz, są spowodowane rozciąganiem mięśni macicy podczas implantacji zarodka.
Chociaż skurcze brzucha nigdy nie są komfortowe, drobne skurcze implantacyjne we wczesnej ciąży są bardzo częste i nie powinny być tak nieprzyjemne, jak te, które możesz odczuwać przed okresem i w jego trakcie. Zamiast tego możesz odczuwać kłucie lub mrowienie w brzuchu, a także lekki ucisk. Jeśli odczuwasz silny ból, skontaktuj się ze swoim lekarzem.
Chociaż sama implantacja nie jest winna wymienianych objawów, kaskada zmian hormonalnych pomagających Twojemu organizmowi rozpocząć nowe życie może sprawić, że poczujesz się chwilowo osłabiona i oszołomiona. Co więcej, we wczesnych etapach ciąży często pojawiają się mdłości. U wielu kobiet pojawiają się również: obrzęk piersi, niski poziom energii czy bóle głowy.
Przeczytaj także: