Wiele kobiet uważa, że miesiączka jest jednoznacznym sygnałem braku ciąży, dlatego pojawienie się krwawienia w trakcie ciąży może być niepokojące i mylące. Mimo że technicznie nie jest możliwe, aby kobieta miała prawdziwą miesiączkę podczas ciąży, niektóre kobiety doświadczają krwawienia, które mogą przypominać okres. Jakie są przyczyny pojawienia się miesiączki w ciąży?
Czy miesiączka w ciąży jest możliwa?
Miesiączka – czyli regularne krwawienie związane ze złuszczaniem się błony śluzowej macicy – nie jest możliwa w czasie ciąży. Okres jest procesem, który następuje, gdy nie doszło do zapłodnienia komórki jajowej, a macica przygotowana na ciążę nie otrzymuje sygnałów hormonalnych o jej zaistnieniu. Pod wpływem obniżonego poziomu hormonów dochodzi do złuszczania się endometrium i jego wydalenia wraz z krwią.
Podczas ciąży gonadotropina kosmówkowa, produkowany przez zarodek, sygnalizuje organizmowi, że doszło do zapłodnienia, a błona śluzowa macicy musi zostać zachowana w celu wspierania rozwijającego się płodu. W efekcie miesiączka ustaje. Jednak niektóre kobiety doświadczają krwawienia w pierwszych tygodniach lub miesiącach ciąży, co często bywa błędnie interpretowane jako miesiączka.
Przyczyny pojawienia się krwawienia w ciąży
Chociaż technicznie miesiączka w ciąży nie jest możliwa, istnieje wiele przyczyn krwawienia, które może przypominać miesiączkę. Krwawienie w czasie ciąży może być różne pod względem intensywności, długości trwania oraz koloru.
Jedną z najczęstszych przyczyn krwawienia we wczesnej ciąży jest tzw. krwawienie implantacyjne. Dochodzi do niego, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się w ścianie macicy, co może prowadzić do drobnych uszkodzeń naczyń krwionośnych. Krwawienie implantacyjne zazwyczaj pojawia się między 6. a 12. dniem po zapłodnieniu, czyli w czasie, kiedy kobieta mogłaby spodziewać się miesiączki. Jest zwykle łagodne i krótkotrwałe, trwające od kilku godzin do maksymalnie kilku dni, i ma charakter plamienia.
Na początku ciąży organizm kobiety doświadcza dynamicznych zmian hormonalnych, zwłaszcza związanych z produkcją progesteronu i estrogenu. Te zmiany mogą czasami prowadzić do plamienia, zwłaszcza w okresach, kiedy normalnie występowałaby miesiączka. U niektórych kobiet te zmiany mogą prowadzić do krwawień w pierwszym trymestrze, które są stosunkowo niewielkie i nieregularne. Nie jest to prawdziwa miesiączka, ale wynik zaburzeń hormonalnych, które mogą przypominać miesiączkowe krwawienia.
Szyjka macicy w czasie ciąży staje się bardziej wrażliwa, co sprawia, że nawet drobne podrażnienia mogą powodować krwawienie. Do podrażnienia szyjki macicy może dojść podczas stosunku płciowego lub badania ginekologicznego, np. przy pobieraniu cytologii. To krwawienie zazwyczaj jest lekkie i krótkotrwałe, nie powinno również powodować poważnych dolegliwości.
Krwawienie w czasie ciąży może być również objawem ciąży pozamacicznej. Ten stan wymaga natychmiastowej interwencji medycznej, bo może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych, a nawet zagrożenia życia kobiety. Krwawienie związane z ciążą pozamaciczną może przypominać miesiączkę, ale zwykle towarzyszą mu silne bóle brzucha, jednostronne skurcze oraz osłabienie.
Krwawienie we wczesnej ciąży może być również objawem poronienia. Najczęściej występuje w pierwszym trymestrze ciąży i objawia się krwawieniem, które może być podobne do miesiączki, ale często jest bardziej obfite i towarzyszą mu silne skurcze brzucha oraz ból pleców.
Krwawienie w ciąży może być również spowodowane obecnością polipów szyjki macicy lub infekcjami dróg rodnych, takimi jak infekcje bakteryjne czy grzybicze.
Kiedy skonsultować się z lekarzem?
Krwawienie w ciąży, niezależnie od jego przyczyny, zawsze powinno być zgłoszone lekarzowi. Chociaż wiele przypadków krwawienia, zwłaszcza we wczesnej ciąży, może być niegroźne, istnieje ryzyko poważniejszych komplikacji. Bezzwłocznie skonsultuj się z lekarzem, jeśli:
- Krwawienie jest obfite
- Towarzyszy mu ból, skurcze lub inne niepokojące objawy, jak osłabienie, zawroty głowy, gorączka
- Krew jest ciemna lub pojawiają się skrzepy
- Istnieje podejrzenie ciąży pozamacicznej lub poronienia
Przeczytaj także:
Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Wyrób medyczny.