Czy tabletki antykoncepcyjne powodują tycie?
Tabletki antykoncepcyjne to najbardziej popularna metoda zapobiegania ciąży. Według wskaźnika Pearla ich skuteczność jest uważana za niezwykle wysoką i wynosi przeciętnie 0,1-1. Niestety, antykoncepcja hormonalna może wywoływać nieprzyjemne skutki uboczne, czasem nawet niebezpieczne dla zdrowia i życia kobiety. Obserwuje się min. podwyższenie cholesterolu u pacjentek a także rozwój niektórych nowotworów czy kamicy żółciowej. Oczywiście nie każda kobieta doświadczy skutków ubocznych, ale warto mieć świadomość możliwych działań niepożądanych. Właśnie z tego powodu bardzo ważne są badania kontrolne i profesjonalna opieka doświadczonego ginekologa.
Tycie a przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych
Jednym ze skutków ubocznych przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych jest wzrost masy ciała- to stwierdzenie nie do końca zgodne z prawdą. Badania pokazują, że nie ma to bezpośredniego powiązania. Wrażenie, że przybieramy na wadze może być co najwyżej skutkiem zatrzymywania wody w organizmie. Najczęściej dzieje się tak tylko na początku zażywania pigułek hormonalnych, aż do momentu ustabilizowania się odpowiednich procesów w organizmie. Trwa to maksymalnie do kilku miesięcy.
Podwyższony poziom estrogenów powiązany z przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych może wiązać się ze zwiększonym apetytem. Każdego dnia warto przyglądać się swojej diecie i redukować niepotrzebną dawkę węglowodanów. Jedzmy zdrowo i różnorodnie w ten sposób, by nie musieć liczyć kalorii swoich posiłków. Masa naszego ciała zredukuje się do odpowiedniego poziomu. Nie unikajmy też wysiłku fizycznego, odpowiedni ruch pomaga zachować zgrabną sylwetkę i dobre samopoczucie.
Dobrze dobrana antykoncepcja hormonalna ogranicza rozwój skutków ubocznych. Obecnie na rynku znajduje się wiele preparatów, które różnią się od siebie składem. Lekarz na podstawie wywiadu i znajomości wyników badań pacjentki ma za zadanie przepisać odpowiedni środek. W momencie nasilonego dyskomfortu spowodowanego przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych, warto zaopatrzyć się w odpowiednie osłonowe farmaceutyki.
Przeczytaj także:
Diafragma antykoncepcyjna- skuteczna alternatywa dla antykoncepcji hormonalnej