Wyjazd wakacyjny. Robić czy nie robić przerwy w braniu tabletek antykoncepcyjnych?
Wakacyjny relaks, podróże i zmiana rytmu dnia nie sprzyja regularności w stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych. Podczas urlopu istnieje pokusa zrezygnowania ze stosowania antykoncepcji hormonalnej. Nagłe zaprzestanie stosowania hormonów nie jest jednak najlepszym rozwiązaniem dla organizmu, przede wszystkim jednak nie jesteśmy wtedy chronione przed nieplanowaną ciążą.
Odstawienie tabletek hormonalnych w trakcie urlopu
W większości przypadków odstawienie hormonów na czas urlopu nie powinno spowodować poważniejszych skutków ubocznych. Najnowsze receptury tabletek minimalizują ryzyko niekorzystnego wpływu na organizm w momencie zaprzestania ich stosowania. Każdy organizm jest jednak inny, gospodarka hormonalna może niekiedy potrzebować trochę czasu, żeby powrócić do normy. W szczególności odstawienie tabletek może powodować niekorzystne skutki, tj.:
– zaburzenia miesiączkowania, nieregularny okres lub jego brak
– przybieranie na wadze
– pogorszenie kondycji skóry, włosów
– możliwość zajścia w ciążę
Lekarze zwracają uwagę na to, że zaprzestanie stosowania tabletek hormonalnych, zwłaszcza po długoletnim okresie ich przyjmowania powinno być raczej przemyślanym krokiem, a nie działaniem pod chwili wakacyjnego impulsu. W momencie odstawienia hormonów kobieta powinna być świadoma możliwych skutków ubocznych, w tym zwiększonego ryzyka zajścia w ciążę. Jeśli więc decyduje się na odstawienie hormonów, nie planuje posiadania dziecka, a podejmuje współżycie powinna zadbać w tym czasie ze swoim partnerem o alternatywną antykoncepcję, np. prezerwatywę.
Pierwszy krok w staraniach o dziecko
Jeśli jednak wakacyjne odstawienie antykoncepcji hormonalnej to świadoma decyzja przed rozpoczęciem starań o dziecko kobieta powinna odczekać trochę czasu, tak, by organizm mógł zregenerować się po długim okresie stosowania hormonów. W takim przypadku zaleca się konsultację ze specjalistą. Przygotowanie organizmu do zapłodnienia po długim okresie dawkowania hormonów może trochę potrwać. Ginekolodzy decydują się wówczas na stopniowe zmniejszanie dawki tabletek aż do całkowitego ich zaprzestania. Aby zapłodnienie było możliwe musi dojść do powrotu prawdziwej menstruacji, co ma miejsce zazwyczaj w następnym cyklu. Owulacja może pojawić się jednak już w pierwszym dniu po odstawieniu, co oznacza, że w niektórych przypadkach zapłodnienie jest już możliwe następnego dnia. Zaleca się jednak, by starania o dziecko przełożyć na okres powakacyjny. Optymalny czas, w którym dochodzi do regeneracji i regulacji gospodarki hormonalnej wynosi około 3 miesięcy. W tym czasie można współżyć, stosując np. prezerwatywę czy diafragmę dopochwową.
TAGI: antykoncepcja na wakacje, diafragma dopochwowa, antykoncepcja hormonalna, pigułka hormonalna