Trwała metoda antykoncepcji – na czym polega i rodzaje

Trwałą metoda antykoncepcji - na czym polega i rodzaje

Trwałą metoda antykoncepcji – na czym polega i rodzaje

Antykoncepcja, czyli środki mające na celu zapobieganie niechcianej ciąży, obejmuje różnorodne metody, zarówno tymczasowe, jak i trwałe. W przypadku tych ostatnich decyzja opiera się na dłuższej perspektywie czasowej, przy założeniu nieodwracalnego charakteru zmian wprowadzanych w organizmie.

Trwała metoda antykoncepcji – czym jest?

Trwała metoda antykoncepcji to sposób zapobiegania ciąży, który jest długotrwały i zazwyczaj nieodwracalny. Oznacza to, że po zastosowaniu tej metody trudno lub niemożliwe jest przywrócenie zdolności do prokreacji. Jedną z najbardziej znanych trwałych metod antykoncepcji jest sterylizacja.

Trwała metoda antykoncepcji jest często wybierana przez osoby, które są pewne swojej decyzji dotyczącej zakończenia możliwości biologicznego rodzicielstwa. To ważna decyzja życiowa, wymagająca posiadania solidnej wiedzy i zrozumienia konsekwencji tego wyboru. Ostateczność tych metod sprawia, że nie tylko wpływają one na zdolność do prokreacji, ale także na aspekty psychologiczne i emocjonalne życia danej jednostki czy pary.

Trwała metoda antykoncepcji – rodzaje

Sterylizacja jest trwałą formą kontroli urodzeń, niezwykle skuteczną w zapobieganiu ciąży. Ale jeśli zmienisz zdanie, trudno będzie to odwrócić. Co więcej, nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Sterylizować można zarówno mężczyzn, jak i kobiety. U kobiet wykonuje się podwiązanie jajowodów; w przypadku mężczyzn wykonywana jest wazektomia.

Podwiązanie jajowodów to zabieg chirurgiczny stosowany u kobiet w celu kontroli urodzeń. Podczas tej procedury jajowody są wiązane, zaciskane, przecinane lub uszczelniane. Zapobiega to przemieszczaniu się komórki jajowej z jajnika przez jajowód, gdzie mogłaby spotkać się z plemnikiem, a także uniemożliwia przedostawanie się plemnika w górę jajowodu w celu połączenia się z komórką jajową, zapobiegając ciąży.

Wazektomia, czyli sterylizacja męska, to prosta, trwała procedura sterylizacji mężczyzn. Na ogół jest bezpieczniejsza i mniej bolesna niż sterylizacja u kobiet. Operacja, zwykle wykonywana w gabinecie lekarskim, wymaga przecięcia i uszczelnienia lub zablokowania nasieniowodu, czyli przewodów w męskim układzie rozrodczym, w których znajdują się plemniki. Wazektomia zapobiega transportowi plemników z jąder. Ta operacja nie wpływa na zdolność mężczyzny do osiągnięcia orgazmu ani wytrysku. Nadal pozostawia możliwość ejakulacji, ale w wydzielinie nie będzie plemników. Warto pamiętać, że wazektomia w odróżnieniu od podwiązania jajowodów jest procesem odwracalnym.

Przeczytaj także:

Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja antykoncepcyjna. Wyrób medyczny.

Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu

Pessar podpierający w formie wkładki dopochwowej w wysiłkowym nietrzymaniu moczu do samodzielnego zakładania

 

 

Translate »