Tabletki osłonowe przy antykoncepcji hormonalnej. Czy działają i czy warto je zażywać?
Niepodważalnym plusem antykoncepcji hormonalnej jest jej wysoka skuteczność. Co do tego nie ma wątpliwości. Wiele kobiet decyduje się na nią właśnie z tego względu. Jednak istnieje również druga strona medalu związana ze skutkami ubocznymi hormonalnych metod zapobiegania ciąży. Mimo iż dzisiejsze pigułki mają w sobie zminimalizowane ilości hormonów, to nadal niektóre stosujące je kobiety skarżą się na efekty uboczne, takie jak np. tycie, spadek libido, suchość pochwy, zmienny nastrój, problemy z wątrobą, zwiększone ryzyko infekcji intymnych itd. W związku z tym rynek farmaceutyczny proponuje ziołowe tabletki osłonowe dla pań korzystających z antykoncepcji hormonalnej. Mają na celu neutralizować i zapobiegać negatywnym skutkom hormonów. Czy faktycznie ich działanie jest skuteczne i warto je kupić?
Suplementy, które reklamują firmy farmaceutyczne pod nazwą tabletek osłonowych, przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej mają swój skład oparty na ziołach i witaminach. Ich działanie związane jest z dobraniem składników w taki sposób, by ich lecznicze właściwości zmniejszały nieprzyjemne skutki uboczne. Czy naprawdę tak się dzieje?
Przykładem tego typu preparatów jest m.in. Asequrella, Harmonella itd. W ich składzie, a także w innych tego typu preparatach znajdziemy zioła, witaminy i minerały, które mają neutralizować działania niepożądane, np.: żeń-szeń (obniżone libido), chrom i zielona herbata (tycie i zatrzymywanie wody w organizmie), cynk i skrzyp polny (cera i włosy) itd. Faktycznie, wymienione suplementy wykazują tego typu działanie, ale aby były skuteczne musiałyby być w bardzo dużej ilości i mieć dobrą przyswajalność. W preparatach „osłonowych” jest ich zdecydowanie za mało, by mogły w widoczny sposób usuwać ewentualne skutki uboczne antykoncepcji, czy terapii hormonalnej. Ich działanie opiera się głównie na efekcie placebo. Ponadto sama nazwa „tabletki osłonowe” jest najłagodniej mówiąc – nietrafna. O środkach osłonowych możemy mówić jedynie w momencie, kiedy w trakcie antybiotykoterapii przyjmujemy doustnie probiotyki, czyli środki, które maja chronić florę bakteryjną układu pokarmowego przed antybiotykowym wyjałowieniem. Zawierają specjalne szczepy bakterii probiotycznych, których nie posiadają żadne „tabletki osłonowe” stosowane przy antykoncepcji.
Jeśli odczuwamy nieprzyjemne skutki uboczne korzystania z tabletek antykoncepcyjnych najlepszym rozwiązaniem będzie ich zamienienie na inne tabletki, których obecnie na rynku medycznym jest bardzo dużo albo całkowite zmienienie metody antykoncepcyjnej na inną. Warto zastanowić się i rozważyć nowoczesne formy naturalnych metod antykoncepcyjnych. Są bezpieczne, nie ingerują w funkcjonowanie gospodarki hormonalnej organizmu i w związku z tym nie wywołują skutków ubocznych, takich jak inne formy antykoncepcji.