Najczęstsze pytania dotyczące stosowania pigułek antykoncepcyjnych
- Czy tabletki antykoncepcyjne w 100% ochronią mnie przed ciążą?
Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych nie daje 100% gwarancji zabezpieczenia przed ciążą. W szczególności jeśli nie są one przyjmowane regularnie i w sposób prawidłowy. Ogólny wskażnik Pear’la (dotyczący skuteczności danych metod) w tym wypadku wynosi 0,001, co oznacza, że w ciągu roku wśród 100 000 kobiet stosujących doustną antykoncepcję jako jedyną metodę ochrony – tylko jedna zaszła w ciążę (najczęściej w wyniku nieregularnego przyjmowania tabletek). Wskaźnik ten jest stosunkowo wysoki, co świadczy o dużej skuteczności tej metody, jednak w sporej mierze uzależniony jest od użytkowniczek i przestrzegania przez nich zasad przyjmowania tabletek.
- Czy stosowanie tabletek antykoncepcyjnych może negatywnie wpłynąć na zdrowie?
Każdy organizm funkcjonuje nieco inaczej i reakcja na przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych u różnych kobiet może być nieco inna. Ważne jednak, by mieć świadomość, że podobnie jak inne leki tabletki antykoncepcyjne mogą wywołać niepożądane skutki. Często są one tymczasowym efektem ubocznym i po pewnym okresie stosowania mijają. Najczęściej można do nich zaliczyć bóle głowy, nudności, wymioty, obniżenie nastroju, osłabienie, spadek libido, trądzik bądź łojotok. Jeśli utrzymują się dłuższy okres czasu kobieta powinna przerwać stosowanie tabletek i skonsultować się z ginekologiem. Obecnie jednak opracowane są niskodawkowe (pod względem hormonów) receptury tabletek antykoncepcyjnych, które niwelują możliwość pojawienia się w/w skutków ubocznych.
- Czy to normalne, że w czasie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych pojawiło się plamienie?
Tak, podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych mają prawo pojawiać drobne plamienia i nie powinny one nadmiernie niepokoić kobiety. W szczególności może mieć to miejsce w okresie pierwszych kilku miesięcy (poza plamieniem/krwawieniem w czasie tygodnia przerwy) oraz podczas stosowania jednoskładnikowej antykoncepcji hormonalnej. Jeśli jednak plamienie utrzymuje się przez kilka miesięcy, powinno ustalić się jego przyczynę u lekarza – zwłaszcza jeśli jest szczególnie obfite a dodatkowo pojawiają się w tym czasie objawy takie jak np. bóle brzucha lub omdlenia.
- Kiedy zaczynają działać tabletki antykoncepcyjne ?
Jeśli kobieta rozpoczyna przyjmowanie pierwszego opakowania tabletek antykoncepcyjnych w dniu miesiączki wówczas ich pełne właściwości występują już tego samego dnia. Działanie antykoncepcyjne występuje również w okresie przerwy między dwoma opakowaniami. Jednakże następne opakowanie powinno być rozpoczęte nie później niż 8 dni po zakończeniu poprzedniego. Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych można również rozpocząć w drugim dniu cyklu, jednak w tym wypadku zaleca się stosowanie dodatkowego zabezpieczenia (np. prezerwatywy) w ciągu tygodnia/dwóch współżycia.
- Co robić, gdy pominę przyjęcie pigułki?
Dużo zależy od rodzaju tabletek antykoncepcyjnych, dlatego warto zachować dołączoną do nich ulotkę bądź broszurę informacyjną. Zazwyczaj kluczowy jest fakt, w którym tygodniu przyjmowania kobieta pominęła pigułkę. Gdy miało to miejsce w pierwszym tygodniu, tuż po przerwie na krwawienie z odstawienia i w tym czasie miał miejsce pełen stosunek istnieje ryzyko zajścia w ciążę. Jeśli jednak nie doszło do stosunku, należy dalej stosować pigułki, zabezpieczając się dodatkowo przez okres np. 7 dni, stosując dodatkowe zabezpieczenie, np. prezerwatywę. Jeśli pominięcie miało miejsce w 2 tygodniu stosowania tabletek, należy przyjąć kolejną pigułkę możliwie jak najszybciej. W tym czasie ochrona nie uległa zmniejszenia i nie jest wymagane stosowanie dodatkowych zabezpieczeń. Jeżeli pominięcie nastąpiło w 3 tygodniu można podjąć 2 rozwiązania – zrobić 7 dni przerwy lub dokończyć opakowanie do końca i bez dodatkowej przerwy na krwawienie rozpocząć nowe opakowanie pigułek.
- Czy można ciągiem przyjmować kolejne opakowanie tabletek antykoncepcyjnych, bez tygodnia przerwy na ,,krwawienie’?’’
W niektórych sytuacjach – jeśli kobieta chce przesunąć krwawienie lub skrócić czas jego trwania (np. z powodu wyjazdu) można dopuścić do takiej sytuacji. Wtedy jednak należy mieć świadomość , że istnieje większe ryzyko pojawienia się krwawienia w czasie przyjmowania kolejnego opakowania. Tego typu przesunięcia powinny być jednak konsultowane wcześniej z ginekologiem i nie powinny mieć miejsca zbyt często.
- Czy w przypadku chorób tarczycy można stosować tabletki antykoncepcyjne?
Najczęściej nie ma przeciwskazań do stosowania tabletek antykoncepcyjnych w przypadku chorób tarczycy. Przed zastosowaniem tabletek dobrze jest jednak powiadomić o tym swojego endokrynologa.
- Czy mogę mieć problem z zajściem w ciążę po stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych?
Wbrew powszechnej opinii, naukowo nie stwierdzono, by antykoncepcja hormonalna powodowała trwałe zmiany w organizmie kobiety, tak by nie była ona w stanie zajść w ciążę. Obecne na rynku tabletki antykoncepcyjne nie powodują problemów z płodnością. Odpowiednio dobrane nie powinny negatywnie oddziaływać na organizm, pod warunkiem, że ich przyjmowanie zostało dobrze skonsultowane z ginekologiem, który uwzględnił wiek, zdrowie i tryb życia pacjentki.
- Czy od stosowania tabletek antykoncepcyjnych się tyje?
Rzeczywiście, niektóre kobiety skarżą się na przyrost masy ciała w wyniku stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Jedną z przyczyn dodatkowych kilogramów jest zatrzymywanie sodu oraz wody w organizmie, co dzieje się za sprawą zawartych w tabletkach hormonów. Najczęściej jest to jednak przejściowe i po kilku tygodniach stosowania kobieta nie powinna już przybierać dodatkowych kilogramów.
- W wyniku zatrucia pokarmowego miałam biegunkę i wymioty, czy może to wpłynąć to na skuteczność pigułek?
Dużo zależy od tego, ile czasu minęło od momentu zastosowania tabletki antykoncepcyjnej do czasu pojawienia się biegunki oraz wymiotów. Pigułka antykoncepcyjna wchłania się około 4 godzin. Jeśli problemy żołądkowe pojawiły się właśnie w tym czasie, wówczas sytuacja jest podobna do tej, w której kobieta zapomniałaby o przyjęciu tabletki. Jeśli jednak wymioty lub biegunka pojawiły się po więcej niż 4 godzinach od zastosowania tabletki nie ma potrzeby zastosowania dodatkowej pigułki.
TAGI: antykoncepcja, pigułki antykoncepcyjne, pigułka antykoncepcyjna, tabletka antykoncepcyjna, tabletki antykoncepcyjne
FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi