Tabletki antykoncepcyjne należą do najpopularniejszych i najskuteczniejszych metod antykoncepcji. Nowoczesne formuły zostały tak skonstruowane, żeby minimalizować możliwość wystąpienia negatywnych dolegliwości po odstąpieniu pigułek. Czas, jakiego organizm potrzebuje, żeby wyregulować gospodarkę hormonalną, jest sprawą indywidualną. W tym czasie można odczuwać nieprzyjemne objawy.
Jakie są skutki uboczne po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych?
Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych chroni przed zajściem w ciążę. Często pod wpływem hormonów zostaje zahamowane miesiączkowanie. Dlatego do jednych z najczęstszych objawów doświadczanych po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych są zaburzenia cyklu menstruacyjnego. Obejmują m.in. spóźniający się okres, brak miesiączki, nieregularne miesiączkowanie. Co więcej, krwawienie może być bardziej obfite oraz bolesne. Zaburzenia miesiączkowania najczęściej dotykają osób, które już przed przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych borykały się z tym problemem. Gospodarka hormonalna najczęściej ustabilizuje się do pół roku po odstawieniu pigułek. Należy pamiętać, że po odstawieniu tabletek może pojawić się również krwawienie z odstawienia.
Do skutków ubocznych, które występują po zaprzestaniu korzystania z tabletek antykoncepcyjnych, zalicza się również pojawienie się zmian trądzikowych oraz łojotoku. Problemy skórne związane są z wahaniem poziomu hormonów w organizmie. Warto zadbać o zwiększenie zawartości cynku w diecie. Pomocnym może się okazać spożywanie pokarmów bogatych w probiotyki oraz eliminacja nabiału. Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych może również wpływać na pogorszenie się kondycji włosów (przetłuszczanie, rzadziej – wypadanie) oraz paznokci (łamliwość).
Wraz z wahaniami poziomu progesteronu w organizmie piersi mogą być bardziej wrażliwe na dotyk. Przyjmowanie pigułek często niweluje tkliwość piersi, która występuje podczas okresu, dlatego odstawienie tej metody antykoncepcji może powodować boleści. Można również zaobserwować zmniejszenie się biustu.
Kolejnym możliwym skutkiem ubocznym są migreny oraz bóle głowy. Najprawdopodobniej dolegliwości związane są ze spadkiem stężenia progesteronu w organizmie.
Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych w związku z rozregulowaną gospodarką hormonalną mogą pojawić się wahania nastrojów. Możliwe jest również pogorszenie samopoczucia, a także odczuwanie przewlekłego zmęczenia, zmniejszenie sił witalnych i energii oraz problemy z koncentracją. W przypadku długiego występowania tych objawów warto udać się na konsultację do psychologa, ponieważ przedłużające się pogorszenie humoru może prowadzić do depresji.
Zaprzestanie korzystania z tabletek antykoncepcyjnych wiąże się również z pozytywnymi „skutkami ubocznymi”. Jednym z nich jest wzrost poziomu libido, który mógł być obniżany przez działanie pigułek. Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych może również skutkować zwiększeniem nawilżaniem pochwy, co pozwoli czerpać większą przyjemność ze zbliżeń.
Nie stwierdzono związku odstawienia tabletek antykoncepcyjnych z przybieraniem na wadze. Czasami można zaobserwować spadek wagi, który związany jest z regulowaniem gospodarki wodno-elektrolitowej. Pigułki mogą powodować zatrzymanie wody w organizmie oraz występowanie obrzęków, wzrost masy ciała czy wywoływać poczucie ciężkości. Dlatego odstawienie tabletek antykoncepcyjnych pozwala uwalniać wodę i powoduje spadek wagi. Warto jednak pamiętać, że nie zmienia się poziom tkanki tłuszczowej.
Jak odstawić tabletki antykoncepcyjne?
Zaprzestanie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych dobrze skonsultować z ginekologiem. Szczególnie w przypadku, gdy stosowało się terapię hormonalną ze względów zdrowotnych, decyzji nie warto podejmować samodzielnie. Najczęściej zaleca się dokończenie ostatniego opakowania pigułek i nierozpoczynanie kolejnego. Do specjalisty należy się również udać, gdy odczuwane dolegliwości są uporczywe i wywołują niepokój.
Przeczytaj także:
Diafragma Caya – mechaniczna wkładka antykoncepcyjna odpowiednia dla 98% kobiet
Monitor płodności na smartfon z aplikacją do wyznaczania dni płodnych i owulacji
Monitor płodności Afrodyta Smart – test owulacyjny na ślinę na smartfon wielokrotnego użytku