Jak powinna wyglądać pierwsza wizyta ginekologiczna przed zastosowaniem antykoncepcji hormonalnej?

Jakie badania powinien zlecić lekarz przed zastosowaniem antykoncepcji hormonalnej

Jakie badania powinien zlecić lekarz przed zastosowaniem antykoncepcji hormonalnej

Antykoncepcja hormonalna jest jedną z najczęściej wybieranych form zapobiegania ciąży. Pod nazwą kryje się kilka różnych metod m.in. tabletki antykoncepcyjne, plastry antykoncepcyjne czy wkładki antykoncepcyjne. Wybór odpowiedniej metody jest poprzedzony wizytą u ginekologa. Specjalista pomoże dostosować optymalną formę antykoncepcji. Jak powinna wyglądać pierwsza wizyta ginekologiczna przed zastosowaniem antykoncepcji hormonalnej? Jakie badanie powinien wykonać lub zlecić lekarz ginekolog?

Czym jest antykoncepcja hormonalna?

Antykoncepcja hormonalna jest szerokim wachlarzem metod, które wykorzystują hormony w celu zapobiegania możliwości zajścia w ciążę. Poszczególne środki różnią się sposobem podania hormonów. Należą do nich np. dopochwowe krążki, wewnątrzmaciczne wkładki, doustne tabletki antykoncepcyjne, przezskórne plastry, podskórne implanty, domięśniowe zastrzyki.

W składzie antykoncepcji hormonalnej znajdują się dwa rodzaje hormonów: progestageny i estrogeny. Można również znaleźć wyłącznie gestageny. Działanie estrogenów wpływa na supresję FSH, dzięki czemu zostaje zahamowany rozwój i wzrost pęcherzyka Graafa. W rezultacie nie dochodzi do jajeczkowania. Estrogeny wpływają również na stabilizację endometrium (błony śluzowej macicy), która nie przerasta i nie złuszcza się, dzięki czemu nie występują krwawienia miesięczne. Zmienia się również jej budowa, uniemożliwiając implantację (zagnieżdżenie się) zarodka. Z kolei działanie progestagenów wpływa na hamowanie wydzielania LH (hormonu luteinizującego), co powoduje brak owulacji. Co więcej, hormon powoduje zagęszczenie śluzu pochwowego, a w efekcie zmniejszenie jego przepuszczalności dla plemników, które mają utrudnioną drogę do komórki jajowej.

Antykoncepcja hormonalna jest czasami polecana również w innych celach niż zapobieganie ciąży. Można ją stosować w przypadku zaburzeń gospodarki hormonalnej m.in. przy bolesnych miesiączkach, intensywnym trądziku czy zespole napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Warto pamiętać, że ta forma antykoncepcji nie chroni przed możliwością zakażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Jak powinna wyglądać pierwsza wizyta ginekologiczna przed zastosowaniem antykoncepcji hormonalnej?

Wybór odpowiedniej formy antykoncepcji należy poprzedzić wizytą u ginekologa. Dzięki wnikliwej ocenie stanu zdrowia pacjenta przez specjalistę można dobrać odpowiednią metodę. Przede wszystkim lekarz musi przeprowadzić kompleksowy wywiad. Trzeba postawić na szczerość i nie wstydzić się udzielać odpowiedzi na pytania. Dzięki zebranym informacjom specjalista będzie mógł dobrać odpowiednią metodę antykoncepcji. Ginekolog może zapytać o ogólny stan zdrowia, cykl menstruacyjny (jego regularność, przebieg, daty), aktywność seksualną (przeprowadzanie niektórych badań nie jest zalecane dla osób niewspółżyjących), tryb życia, stosowanie leków czy używek.

Następnym etapem jest badanie ginekologiczne. W tym przypadku należy rozebrać się „od pasa w dół”, dlatego warto zadbać o higienę miejsc intymnych, a także odpowiedni ubiór np. sukienkę czy spódnicę, dzięki czemu do badania będzie trzeba ściągnąć jedynie majtki. Nie trzeba się przejmować, jeśli ma się spodnie, ponieważ w gabinetach powinny być dostępne jednorazowe spódniczki czy fartuchy, które można założyć na czas badania. Badanie ginekologiczne wykonuje się na specjalnym krześle. Umożliwia ono wygodne ułożenie się w pozycji półleżącej. Ginekolog za pomocą wziernika zbada wnętrze narządu rodnego. W przypadku osób niewspółżyjących możliwe jest badanie przy użyciu USG.

Badania oraz wywiad przed rozpoczęciem stosowania antykoncepcji dokonuje się w celach diagnostycznych. Pozwalają one zdiagnozować ogólny stan zdrowia pacjenta, a także wykluczyć przeciwwskazania do korzystania z danej metody czy zmniejszenia ryzyka pojawienia się skutków ubocznych. Aby zadbać o bezpieczeństwo pacjenta oraz zwiększyć skuteczność antykoncepcji, lekarz powinien zlecić lub wykonać wspomniane już badania ginekologiczne jak USG narządów płciowych, badanie cytologiczne, badanie piersi. Poza tym warto wykonać test ciążowy, morfologię krwi, rozmaz krwi, koagulogram (parametry krzepliwości krwi), lipogram (poziom lipidów we krwi), próby wątrobowe oraz profil hormonalny (FSH, LH, TSH, prolaktyna, progesteron, testosteron, estradiol). Oprócz tego warto dokonać pomiaru masy ciała, a także pomiaru ciśnienia tętniczego krwi. Poza tym polecane są również badania genetyczne, które pozwolą wykluczyć obecność mutacji, zwiększających ryzyko zachorowalności na poważne schorzenia np. zakrzepicę czy raka piersi.

W przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów warto udać się na wizytę do specjalisty. Może okazać się, że środek został nieprawidłowo dobrany i konieczna będzie zmiana.

Przeczytaj także:

Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja antykoncepcyjna. Wyrób medyczny.

Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu

 

Translate »