Na rynku istnieje wiele rodzajów antykoncepcji. Wybór odpowiedniej metody to osobista decyzja, na którą składa się wiele czynników. Jednym z najchętniej wybieranych rodzajów kontroli urodzeń są tabletki antykoncepcyjne. Co to? Jak działają?
Czym są tabletki antykoncepcyjne?
Tabletki antykoncepcyjne to rodzaj antykoncepcji, które zawierają hormony zapobiegające możliwości zajścia w ciążę. Są to niewielkie pigułki. Należy je przyjmować doustnie codziennie o ustalonej porze. Dzięki regularności skuteczność działania tabletek zostaje zachowana.
Wyróżnia się dwa rodzaje pigułek, które różnią się składem hormonów. Pierwsze z nich to tabletki jednoskładnikowe, inaczej nazywane minipigułkami. Zawierają jedynie progestagen (syntetyczny progesteron). Natomiast drugi rodzaj to tabletki dwuskładnikowe. Oprócz progestagenu zawierają również estrogeny.
Jak skuteczne są pigułki antykoncepcyjne?
Skuteczność poszczególnych metod antykoncepcyjnych jest mierzona za pomocą wskaźnika Pearla. Wskazuje, ile aktywnych seksualnie na 100 kobiet zaszło w ciążę mimo stosowania antykoncepcji. Ważne, żeby pamiętać, że im niższy indeks wskaźnika Pearla, tym dana metoda jest skuteczniejsza. Przykładowo jeśli wskaźnik Pearla wynosi 3, to oznacza, że 3 na 100 kobiet stosujących wybraną metodę zaszło w ciążę.
Wskaźnik Pearla dla tabletek jednoskładnikowych wynosi – w przypadku idealnego stosowania 0,5, a w rzeczywistości 3,0, natomiast dla dwuskładnikowych analogicznie 0,1 i 7,6. Żeby zachować skuteczność działania tej metody antykoncepcji, należy postępować zgodnie z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera niezbędne informacje np. co zrobić w przypadku pominięcia pigułki.
Najczęściej w jednym opakowaniu tabletek antykoncepcyjnych znajduje się 28 pigułek, ze względu na to, że tyle dni trwa średni cykl menstruacyjny. W przypadku tabletek jednoskładnikowych należy je przyjmować codziennie, o tej samej porze. Ze względu na niską zawartość hormonów opóźnienie w przyjęciu pigułki nie może przekroczyć 3 godzin. W innym przypadku może to wpływać na zaburzenie ich działania antykoncepcyjnego. Natomiast tabletki dwuskładnikowe najczęściej można zakupić w schemacie 21+7. To oznacza, że w jednym opakowaniu znajduje się 21 tabletek, które zawierają hormony, a pozostałe 7 to pigułki nieaktywne tzw. placebo. Podczas przyjmowania tabletek nieaktywnych organizm ma przerwę od przyjmowania dawki hormonów, jednak ich stężenie w organizmie oraz działanie ochronne pozostaje zachowane. W tym okresie można zaobserwować tzw. plamienie z odstawienia. Po upływie 7 dni trzeba rozpocząć nowe opakowanie.
Jak działają tabletki antykoncepcyjne?
Oba rodzaje tabletek mają zapobiegać zajściu w ciążę. Tabletki jednoskładnikowe posiadają niższe stężenie hormonów, dzięki czemu powodują mniej skutków ubocznych i są polecane dla szerszego grona osób. Zawarty w nich progestagen wpływa na zwiększenie gęstości śluzu szyjkowego, co powoduje zmniejszenie jego przepuszczalności. W takiej sytuacji następuje utrudnienie przemieszczania się plemników do komórki jajowej i obniżenie ryzyka zapłodnienia. Ten rodzaj pigułek wykazuje również wpływ na hamowanie owulacji.
Tabletki dwuskładnikowe są bardziej popularne od minipigułek. Łączą działanie tabletek jednoskładnikowych z dodatkowymi funkcjami. Dzięki zawartości estrogenu hamują selekcję oraz wzrost pęcherzyka Graafa. Co więcej, wpływają na zmianę właściwości endometrium, czyli błony śluzowej macicy, zmieniając je tak, by przeszkodzić zarodkowi w zagnieżdżeniu się w macicy.
Warto wspomnieć, że tabletki antykoncepcyjne są polecane również przy leczeniu zaburzeń hormonalnych m.in. przy bolesnych miesiączkach czy skłonnościach do trądziku. Co więcej, są pomocne w eliminowaniu zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS).
Trzeba pamiętać, że choć tabletki antykoncepcyjne zmniejszają możliwość zajścia w ciążę, nie chronią przed ryzykiem zarażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową.
W przypadku wystąpienia jakichkolwiek uciążliwych skutków ubocznych czy chęci odstawienia tabletek antykoncepcyjnych należy zgłosić się do lekarza. Nie można również samodzielnie dobierać sobie pigułek. Wszystkim zajmie się ginekolog na konsultacji.
Przeczytaj także:
Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet