Krwawienie śródcykliczne jest częstym problemem wśród kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną. Zwykle występuje delikatne plamienie w okresie, gdy nie powinna pojawić się miesiączka, chociaż niektóre kobiety doświadczają silniejszego krwawienia. Czy to oznacza, że stosowana metoda kontroli urodzeń jest nieskuteczna?
Dlaczego występuje krwawienie śródcykliczne?
Plamienie lub krwawienie międzymiesiączkowe może wystąpić po rozpoczęciu stosowania hormonalnej kontroli urodzeń. Najczęściej dotyczy to tabletek antykoncepcyjnych, ale może pojawić się również w przypadku wkładki wewnątrzmacicznej.
Opakowania tabletek hormonalnych najczęściej zawierają 21 pigułek aktywnych i 7 będących placebo. W tym ostatnim tygodniu przyjmowania antykoncepcji pojawi się tzw. plamienie z odstawienia, ponieważ do organizmu nie trafiają kolejne dawki hormonów.
Co więcej, pigułki antykoncepcyjne zawierają hormony, które regulują miesiączkę i zapobiegają zajściu w ciążę. Ponieważ organizm kobiety potrzebuje około 2-3 miesięcy, aby przystosować się do tych hormonów, często w tym czasie występuje plamienie lub krwawienie śródcykliczne. Intensywność może wahać się od nieregularnego plamienia, aż po bardziej intensywne krwawienie. Czasami może wystąpić nawet po zażywaniu tabletek dłużej niż 3 miesiące, ale zwykle ma charakter przejściowy i nie stwarza poważnych problemów zdrowotnych.
Warto zaznaczyć, że krwawienie śródcykliczne nie wpływa na skuteczność wybranej metody urodzeń. Podczas plamienia nie dochodzi do zmniejszenia poziomu hormonów w organizmie, dlatego ochrona antykoncepcyjna pozostaje zachowana. Nie ma jednak w 100% efektywnej metody kontroli urodzeń. Jeśli codziennie przyjmuje się pigułki prawidłowo, hormony zawarte w tabletkach zapobiegają zajściu w ciążę, nawet jeśli doświadcza się krwawienia międzymiesiączkowego.
Bardziej prawdopodobne jest wystąpienie przełomowego krwawienia w przypadku:
- Zapomnienia o zażyciu tabletek zgodnie z harmonogramem.
- Przy wystąpieniu wymiotów lub biegunki może dojść do zaburzeń wchłaniania hormonów i pojawienia się krwawienia.
- Przyjmowania leków takich jak antybiotyki.
- Palenia papierosów.
Krwawienie śródcykliczne może się również pojawić w sytuacji niezwiązanej z przyjmowaniem hormonalnej kontroli urodzeń np. po zażyciu awaryjnej antykoncepcji; zachorowaniu na chorobę przenoszoną drogą płciową (np. chlamydię); doświadczaniu stresu, suchości pochwy, chorób układu rozrodczego (jak rak raka szyjki macicy, endometrioza czy polipy w szyjce macicy); po przebytej aborcji; w przypadku ciąży pozamacicznej; gdy wystąpi implantacja zarodka; po urazie pochwy.
Kiedy warto pójść do lekarza?
W każdej sytuacji, która wywołuje w nas niepokój czy dyskomfort możemy udać się do specjalisty. Najczęściej krwawienie śródcykliczne nie jest powodem do obaw i nie powoduje poważnych problemów zdrowotnych. Natomiast należy skonsultować się z lekarzem, jeśli wystąpi którykolwiek z następujących objawów:
- Obfite krwawienie utrzymujące się nieprzerwanie przez 7 dni.
- Krwawienie, które ma miejsce między więcej niż 3 cyklami menstruacyjnymi.
- Krwawienie przez ponad 3 tygodnie.
Lekarz po konsultacji dostosuje odpowiednie działanie. W międzyczasie należy kontynuować przyjmowanie leku zgodnie z zaleceniami. Krwawienie śródcykliczne nie jest oznaką, że pigułka nie działa. Jeśli przestanie się ją brać, istnieje ryzyko nieplanowanej ciąży. Warto monitorować wszelkie niepokojące objawy i zapisywać je w notesie.
Przeczytaj także:
Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet
Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu