Antybiotyk i antykoncepcja: Czy antybiotyki osłabiają działanie tabletek antykoncepcyjnych?

Czy antybiotyki osłabiają działanie pigułek antykoncepcyjnych?

Czy antybiotyki osłabiają działanie pigułek antykoncepcyjnych?

Tabletki antykoncepcyjne są rodzajem kontroli urodzeń, która jest w 99% skuteczna w zapobieganiu ciąży, jeśli jest przyjmowana konsekwentnie każdego dnia. Pigułki zawierają hormony, które regulują menstruację, a także często są stosowane przy leczeniu dolegliwości zdrowotnych czy zaburzeń hormonalnych m.in. przy uporczywym trądziku. Czy wchodzą w interakcję z lekami? Czy antybiotyki osłabiają działanie pigułek antykoncepcyjnych?

Jak działają tabletki antykoncepcyjne?

Tabletki antykoncepcyjne są formą antykoncepcji hormonalnej, która ma na celu zapobieganie ciąży. Większość pigułek antykoncepcyjnych zawiera dwa hormony: estrogen i progestagen, jednak można znaleźć i tabletki jednoskładnikowe (wyłącznie z progestagenem). Pomagają blokować uwalnianie komórki jajowej z jajnika podczas owulacji. Niektóre pigułki antykoncepcyjne wpływają na zagęszczenie śluz szyjkowego, co utrudnia plemnikom dotarcie do niezapłodnionego jajeczka, a także zmieniają właściwości błony śluzowej macicy (endometrium), utrudniając implantację zarodka.

Pigułki antykoncepcyjne nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Wiele z nich jak opryszczka narządów płciowych, chlamydia czy ludzki wirus niedoboru odporności (HIV) jest przenoszonych przez bezpośredni kontakt seksualny i wymianę płynów ustrojowych, takich jak nasienie. Jeśli jest się aktywnym seksualnie, najlepszym sposobem zapobiegania zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową jest stosowanie antykoncepcji mechanicznej — prezerwatyw.

Czy antybiotyki osłabiają działanie pigułek antykoncepcyjnych?

Stosowanie zarówno doustnej antykoncepcji hormonalnej, jak i antybiotyków od dawna budzi kontrowersje w środowisku naukowym. Antybiotykoterapia wpływa na pogorszenie funkcjonowania flory bakteryjnej w jelitach, co może osłabiać metabolizm środków hormonalnych. Z tego powodu przy przyjmowaniu obu rodzajów leków zaleca się również zażywanie probiotyków na odbudowę flory bakteryjnej. Polecane jest również, żeby podczas antybiotykoterapii profilaktycznie korzystać z dodatkowej formy zabezpieczenia, czyli prezerwatywy.

Jak dotąd badania wykazały, że jedynym antybiotykiem, który ma wpływ na pigułki antykoncepcyjne, jest ryfampicyna. Stosuje się go w leczeniu gruźlicy i innych infekcji bakteryjnych. Lek wykazuje wpływ na enzym powodujący szybszy metabolizm przyjmowanych hormonów. Ten spadek poziomu hormonów oznacza zmniejszenie stężenia estrogenów i progestagenów we krwi, a więc hormonalna kontrola urodzeń staje się mniej skuteczna.

Oprócz ryfampicyny trzeba również uważać na leki, które zawierają tetracykliny (do leczenia trądziku i ropnych zakażeń skóry); amoksycylinę (przy leczeniu zakażeń dróg oddechowych, moczowych, a także zapalenia ucha środkowego i migdałków podniebiennych); gryzeofulwinę (stosowaną przy zakażeniach grzybiczych włosów, skóry i paznokci).

Do innych leków mogących zmniejszać skuteczność kontroli urodzeń zalicza się:

  • leki antydepresyjne,
  • leki przeciwgruźlicze,
  • leki przeciwgrzybicze,
  • leki przeciwpadaczkowe,
  • leki przeciwwirusowe,
  • leki przeczyszczające.

W trakcie wizyty u specjalisty należy go poinformować o stosowaniu danej metody antykoncepcji, co pozwoli lekarzowi dobrać odpowiedni lek. Trzeba również uważnie czytać załączone do opakowania ulotki, gdzie znajdują się informacje o możliwej interakcji antybiotyku z antykoncepcją. Jak wspomniano wyżej, podczas antybiotykoterapii warto stosować również dodatkową metodę zabezpieczenia.

Przeczytaj także:

Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja antykoncepcyjna. Wyrób medyczny.

Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu

 

 

Translate »