Kto NIE powinien stosować antykoncepcji hormonalnej?
Antykoncepcja hormonalna wybierana jest przez wiele kobiet, jednak nie każda z nas powinna po nią sięgać. Decydujemy się na tabletki antykoncepcyjne ze względu na ich wysoką skuteczność, ale często zapominamy, że hormonalne metody zapobiegania ciąży są przeznaczone tylko dla całkowicie zdrowych kobiet.
Sztuczne regulowanie płodności bardzo obciąża organizm, a doustne przyjmowanie hormonów źle wpływa na pracę wątroby i może powodować różne skutki uboczne. Stąd też ta forma zabezpieczenia przed ciążą nie jest dla wszystkich. Szczególną uwagę powinny zwracać kobiety, które cierpią na jakieś choroby, przyjmują na stałe leki, boją się ewentualnych skutków ubocznych hormonów itd.
Wybór antykoncepcji hormonalnej trzeba zacząć w gabinecie ginekologicznym. To, że jedne tabletki służą naszej przyjaciółce, nie oznacza, że będą odpowiednie dla nas. Pigułki różnią się między sobą składem (jedno lub dwuskładnikowe), charakterem przyjmowania (21+7 lub 24+4), ilością hormonów itd. Ginekolog powinien najpierw zlecić zrobienie podstawowych badań (morfologia krwi), by sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. W praktyce wygląda to jednak najczęściej tak, że po badaniu ginekologicznym i krótkiej rozmowie –antykoncepcja dobierana jest przez lekarza od ręki. Jest to moment, w którym powinniśmy poinformować go o przebytych chorobach, operacjach, przyjmowanych suplementach, lekach, w tym, w szczególności, o antybiotykach. Także ginekolog powinien powiedzieć nam o ewentualnych skutkach ubocznych zażywania antykoncepcji hormonalnej, a także środkach, które mogą obniżać jej skuteczność. Z naszej strony ważne jest również, aby dokładnie zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do tabletek, w której producent podaje informacje dotyczące środków ostrożności związanych z działaniem leku, środkach ubocznych, interakcji z innymi lekami itd.
Kto w takim razie nie powinien korzystać z antykoncepcji hormonalnej bądź powinien być pod stałą kontrolą medyczną?
Jeśli u kobiety występuje bądź występował, któryś z poniższych stanów:
– zaburzenia krzepliwości krwi,
-uczulenie na któryś ze składników,
– w przeszłości udar lub zawał serca,
– podejrzenie nowotworów obecnie lub w przeszłości,
– choroby wątroby obecnie lub w przeszłości,
– ciąża lub karmienie piersią (w przypadku karmienia piersią dopuszczalne są jedynie jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne)
– cukrzyca,
– nadciśnienie,
– krwawienia z dróg rodnych o niewyjaśnionej przyczynie,
-nadwaga,
– jeśli kobieta pali papierosy,
-młody lub zbyt dojrzały wiek.
W szczególności należy zwrócić uwagę na choroby związane z krzepliwością krwi, ponieważ przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej związane jest ze zwiększeniem ryzyka powstania zakrzepów krwi , które mogą zablokować naczynia krwionośne i spowodować ciężkie zaburzenia.
Jeśli kobieta przyjmuje któryś z wymienionych leków/grupy leków bądź planuje przyjmować je w najbliższej przyszłości:
– leki stosowane w leczeniu gruźlicy,
-leki stosowane w leczeniu zakażenia wirusem HIV,
– leki stosowane w leczeniu zakażeń grzybiczych,
– preparaty zawierające dziurawiec
– antybiotyki, np. ampicylina, tetracyklina itd.
Wymienione leki mogą wchodzić w interakcje z antykoncepcją hormonalną i prowadzić do zmniejszenia jej skuteczności, a także występowania krwawień śródcyklicznych.
Jeśli kobieta obawia się wystąpienia ewentualnych działań niepożądanych, które mogą wystąpić przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej:
– choroba zakrzepowo-zatorowa,
-zakrzepy krwi w tętnicach,
-wahania nastroju, spadek nastroju, depresja,
-krwawienia śródcykliczne,
-bóle i zawroty głowy,
-tycie
-zatrzymywanie wody w organizmie,
-obniżone libido,
-częstsze infekcje narządów rodnych,
-problemy z zajściem w ciążę po odstawieniu hormonów.
Jeśli kwalifikujesz się do którejś z tych wymienionych grup, powinnaś poważnie zastanowić się nad wyborem innej antykoncepcji. Środki hormonalne są rzeczywiście skuteczne, jednak nie są odpowiednie dla wszystkich. Po pierwsze musisz być w pełni zdrowa, nie przyjmować antybiotyków, nie palić papierosów, a także pogodzić się z pojawieniem ewentualnych skutków ubocznych. Warto rozważyć także inne metody antykoncepcyjne – mechaniczne, naturalne, które nie obciążają hormonalnej gospodarki naszego organizmu.
FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi