Jak dobrać odpowiednią antykoncepcję hormonalną
Zdecydowanie się na stosowanie antykoncepcji hormonalnej to poważna decyzja i powinna być dobrze przemyślana. Choć na rynku dostępnych jest już dzisiaj bardzo wiele pigułek zawierających różne substancje – nie każda z nich będzie dla nas odpowiednia. To, że naszej koleżance odpowiada jeden rodzaj pigułek, nie oznacza, że my się będziemy dobrze po nich czuły. Każda kobieta jest inna i w inny sposób może zareagować na znajdujące się w tabletkach antykoncepcyjnych hormony. Podobnie będzie w przypadku innych form hormonalnych zabezpieczeń, takich jak np. wkładka wewnątrzmaciczna, czy pierścień. Jak w takim razie dobrać dla siebie jak najlepszą metodę hormonalną?
Przede wszystkim nigdy nie robimy tego na własną rękę. Dobór odpowiedniej antykoncepcji zawsze powinien być związany z konsultacją z ginekologiem, ponieważ środki hormonalne wypisywane są na receptę. W trakcie wizyty u ginekologa powinno się z nim dokładnie porozmawiać o naszych oczekiwaniach, stylu życia, wieku, stanie zdrowia, chorobach przebytych lub obecnych, zażywanych lekach itd. Wszystkie te elementy są istotne w przypadku doboru odpowiedniej formy antykoncepcji hormonalnej. Lekarz jest po to, aby doradzić nam jak najlepiej, ale same musimy zrobić także „rachunek sumienia”, by w trakcie wywiadu zapytać i powiedzieć o wszystkich nurtujących nas kwestiach. Jeśli zażywamy jakiekolwiek leki, w szczególności antybiotyki, zgłośmy ten fakt, ponieważ wiele preparatów ma wpływ na działanie i skuteczność tabletek antykoncepcyjnych.
W przypadku, gdy palimy papierosy i mamy więcej niż 35 lat – lekarz najprawdopodobniej zaproponuje nam inną formę zabezpieczenia niż pigułki, ponieważ te nie są odpowiednie dla takiej grupy kobiet, gdyż zwiększają ryzyko chorób związanych z zakrzepicą. Poinformujmy także lekarza, jeśli cierpimy na jakieś choroby, bądź borykamy się z problemami typu: problemy z cerą, włosami, nadmierny łojotok, nasilone objawy zespołu przedmiesiączkowego PMS, obniżone libido itd. ponieważ pigułki hormonalne zawierają różne formy progestagenu (gestoden, lewonorgestarel, drospirenon, dezogestrel, cytopreton), a każde z nich wykazują, poza ochroną antykoncepcyjną, nieco inne właściwości. Przykładowo – niektóre będą działały antyandrogennie i mogą poprawiać kondycję włosów, jeśli kobieta cierpi na łysienie androgenowe, z kolei inne poprawią libido, jeśli nasze dotychczasowe tabletki je obniżały. Ilość i rozłożenie hormonów w pigułkach też ma znaczenie, dlatego tak istotna jest szczera rozmowa z ginekologiem. Oczywiście, jeśli kobieta karmi piersią, bezwzględnie musi poinformować o tym lekarza, gdyż wtedy nie będzie mógł przepisać antykoncepcji zawierającej estrogen. Dla takich pań przeznaczona jest tabletka jednoskładnikowa (minipigułka).
Ginekolog, nim przepisze antykoncepcję, powinien również przeprowadzić badanie ginekologiczne, cytologię, a w razie potrzeby zlecić inne badania, np. morfologię, czy próby wątrobowe. Tabletki antykoncepcyjne posiadają szereg przeciwskazań do ich zażywania, a także w każdej ulotce możemy przeczytać dość sporą listę ewentualnych skutków ubocznych, jakie możemy się spodziewać po ich stosowaniu. Dlatego tak ważna jest wiedza na temat stanu zdrowia pacjentki, która chciałaby stosować hormonalną antykoncepcję. Ponadto warto zastanowić się, czy w najbliższym czasie nie planujemy zajść w ciążę. Pigułki antykoncepcyjne na pare miesięcy mają sens, jednak w przypadku wkładki wewnątrzmacicznej zawierającej hormony, którą zakłada się na kilka lat – taka forma antykoncepcji się nie sprawdzi, ponieważ po kilku miesiącach będzie trzeba ją wyciągnąć. Zastrzyk antykoncepcyjny też nie będzie najlepszą metodą dla pań, które powoli myślą o macierzyństwie, gdyż może utrudniać zajście w ciążę nawet przez kilka miesięcy po odstawieniu.
Dobranie odpowiedniej antykoncepcji związane jest przede wszystkim z dokładną rozmową z ginekologiem, ponieważ to on musi dopasować najlepszą dla nas metodę. Niestety zdarza się też tak, że trafienie z dobrą pigułką będzie opierało się na metodzie prób i błędów. Często dopiero po ich zastosowaniu możemy powiedzieć, czy dane tabletki są dla nas odpowiednie i czy nie powodują jakiś skutków ubocznych lub dyskomfortu. Nie mniej jednak nie zniechęcajmy się, ponieważ na pewno trafimy na te odpowiednie dla nas.
FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi
0 komentarzy