Czy antykoncepcja awaryjna ma coś wspólnego z aborcją?
Antykoncepcja awaryjna jak sama nazwa mówi stosowana jest w nagłych wypadkach – wtedy, kiedy kobieta podjęła niezabezpieczony stosunek seksualny i obawia się niechcianej ciąży. Jednak wokół ,,pigułki po” krąży wiele mitów. Jeden z nich mówi o tym, że przyjmując antykoncepcję awaryjną dokonuje się aborcji. Jak jest naprawdę?
Osoby przeciwne stosowaniu tabletki awaryjnej twierdzą, że ma ona działanie wczesnoporonne, a kobieta, która ją przyjmuje dokonuje aborcji na poczętym dziecku. Oczywiście tego typu opinie nie są zgodne z prawdą.
,,Tabletka po’’ działa zanim jeszcze doszło do zapłodnienia. Jest ona środkiem, który opóźnia jajeczkowanie, uniemożliwiając w ten sposób zapłodnienie. Jeśli jednak do niego dojdzie (a czas, który jest potrzebny do zagnieżdżenia plemnika w komórce jajowej to ok. 4-5 dni) tabletka nie ma wpływu na przebieg ciąży, tym bardziej nie powoduje jej przerwania. Brak negatywnego wpływu awaryjnej antykoncepcji na życie płodu poparte jest badaniami Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Podczas badania odnotowano ponad 500 przypadków prawidłowo przebiegających ciąż, do których doszło pomimo zastosowania przez kobietę ,,tabletki po”.
Działanie aktywnego składnika tabletki awaryjnej (octanu uliprystalu) oparte jest na czasowym opóźnieniu owulacji. Badania pokazały, że przyjmowanie tej tabletki więcej niż jeden raz w ciągu cyklu nie powinno wiązać się z żadnymi negatywnymi konsekwencjami dla kobiety. Środek ten powinien być jednak stosowany okazjonalnie, a nie stanowić stałą metodę zapobiegania ciąży, ponieważ nie zapewnia tak dużej skuteczności jaki inne metody. Bywa jednak i tak, że kobieta nie może przyjmować dwuskładnikowej tabletki hormonalnej – np. z powodu różnych przeciwwskazań (otyłości, zaburzeń lipidowych). Wtedy antykoncepcja awaryjna może być dla niej jedynym sposobem na uniknięcie nieplanowanej ciąży.
Tabletka awaryjna nie powoduje również bezpłodności u kobiet, wbrew temu co się zarzuca. Nie należy jednak zapominać, że jak każdy lek może wywoływać działania niepożądane. W tym wypadku mogą to być intensywne bóle brzucha, głowy, nudności lub wymioty. Po zażyciu tabletki kolejny cykl może być opóźniony, a miesiączka bardziej obfita.
TAGI: antykoncepcja, antykoncepcja awaryjna, tabletka po
FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi