Antykoncepcja awaryjna. Tabletki „dzień po”. Jak działają? Jakie są dostępne w Polsce? Ile kosztują?
Pęknięta prezerwatywa, wydaje Ci się, że źle wyliczyłaś dni płodne albo po prostu poniosło Cię i zupełnie zapomniałaś o zabezpieczeniu? W takich sytuacjach kobiety sięgają po antykoncepcję awaryjną, czyli tzw. pigułkę „po” stosunku. Jak działa, ile kosztuje i jak ją kupić?
Jak sama nazwa wskazuje, antykoncepcję „po” zażywa się jedynie po stosunku, kiedy zaistniało ryzyko zajścia w ciążę. Zdarza się, że pod wpływem emocji nie zabezpieczymy się, bądź podczas miłosnych igraszek pęknie nam prezerwatywa – w takich sytuacjach ostatnią deską ratunku jest właśnie antykoncepcja awaryjna. Podobnie jest w przypadku, gdy doszło do molestowania seksualnego i gwałtu – wtedy również kobieta może żądać dostępu do tej formy zabezpieczenia. W 2015 roku Komisja Europejska zezwoliła na dostęp do antykoncepcji awaryjnej bez recepty (ellaOne), jednak w tym roku polski rząd przyjął projekt ustawy zakazującej sprzedaży leków hormonalnych bez recepty. W związku z tym, aby otrzymać tabletkę „po” najpierw musimy udać się do ginekologa.
W Polsce dostępne są dwa rodzaje pigułek awaryjnych posiadających różne składy. Pierwsze z nich to Escapelle i Postinor duo, które zawierają substancję aktywną levonorgestrel. Przyjmuje się ją do 72 godzin po stosunku. Oczywiście im szybciej, tym lepiej, ponieważ z każdą chwilą jej skuteczność maleje. Zażyta w pierwszej dobie, daje dużą szansę, że zadziała po naszej myśli. Drugi rodzaj pigułek to ellaOne mająca w swoim składzie octan ulipsrystalu. Działa w inny sposób niż, np. Escapelle w związku z czym, można przyjąć ją do 160 godzin po współżyciu, jednak jej skuteczność również z każdą chwilą maleje. Teoria na temat sposobu działania tego typu antykoncepcji jest kwestią bardzo sporną. Maja one przede wszystkim za zadanie blokować owulację, a także zmienić śluzówkę macicy, tak by nie doszło do ewentualnego zagnieżdżenia się zarodka. Przeciwnicy tabletek „po” uważają, że ich działanie ma charakter wczesnoporonny, jest nieetyczne i niezgodne z nauką Kościoła.
Antykoncepcja awaryjna, jak sama nazwa wskazuje jest przeznaczona do stosowania jedynie w wyjątkowych sytuacjach i nie można jej traktować jak normalnej antykoncepcji. Zawiera silne dawki hormonów, które rozregulowują organizm i mogą powodować różne skutki uboczne, np.: plamienia, brak miesiączki, nudności, wymioty itd.
Ceny tabletek „po” wahają się od 55-60 zł (Escapelle), 90-100 zł (Postinor Duo), 120-130zł ( EllaOne).
FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi