Ciemna strona antykoncepcji hormonalnej
Skuteczne, ale czy bezpieczne? Nim wybierzesz się do ginekologa po tabletki antykoncepcyjne, sprawdź jak wpłyną na twój organizm i jakich ewentualnych skutków ubocznych możesz się po nich spodziewać.
Antykoncepcja hormonalna jest bezsprzecznie jedną z najbardziej skutecznych form zabezpieczania przed niechcianą ciążą. Dlatego też, decyduje się na nią wiele kobiet. Pozwala im na spontaniczny seks, bez konieczności przerywania go zakładaniem prezerwatywy, czy sprawdzania w kalendarzyku, czy przypadkiem nie przypadają teraz dni płodne. Pigułka zapewnia wygodę i wysoką skuteczność, co jest jej niepodważalną zaletą, jednak posiada również swoją mroczną stronę związaną ze skutkami ubocznymi jej długotrwałego stosowania.
Pigułki antykoncepcyjne składają się z hormonów, najczęściej estrogenów i progestagenów lub jak w przypadku pigułki jednoskładnikowej – tylko progestagenów. Hormony te mogą być umieszczone we wszystkich pigułkach w równych proporcjach (pigułki jednofazowe) lub różnych (pigułki dwufazowe, trójfazowe). Ich główne zadanie to hamowanie owulacji, uniemożliwienie zagnieżdżenia się zarodka w endometrium, zmniejszenie ruchliwości plemników i utrudnienie im przedostania się w głąb kobiety poprzez zagęszczenie śluzu szyjkowego. Zażywając hormony oddziałują one jednak nie tylko na mechanizm płodności, ale i na funkcjonowanie praktycznie całego organizmu. Lista ewentualnych skutków ubocznych opisanych w ulotce dołączonej jest długa i może nieźle przestraszyć.
Skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych
Obniżone libido
Na obniżone zainteresowanie seksem narzeka wiele użytkowniczek antykoncepcji hormonalnej. Ma to związek ze zmianą konsystencji śluzu szyjkowego i suchością pochwy. Warto w takich sytuacjach sięgać po żele nawilżające i lubrykanty oraz stosować specjalne środki do higieny intymniej przeznaczone dla kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną. Ponadto hormony blokują owulację, a to właśnie podczas niej mamy zawsze największą ochotę na seks, ponieważ rośnie wtedy poziom estrogenów w organizmie. Kiedy nie pojawia się jajeczkowanie, nie odczuwamy już również tego przyjemnego parcia na seks w połowie cyklu.
Wzrost wagi
Tego chyba najbardziej obawiają się wszystkie kobiety. Ewentualny przyrost wagi jest spowodowany zwiększonym łaknieniem i zatrzymywaniem wody w organizmie i przez to uczuciem opuchnięcia. Dziś ten problem dotyka znacznie mniej kobiet, ponieważ od czasu wprowadzenia na rynek pierwszej pigułki – znacznie zmniejszono ilość hormonów, które zawiera. Aby zminimalizować ryzyko przesunięcia się wskazówki wagi w prawo, najlepiej pamiętać o zdrowej diecie i odpowiedniej aktywności fizycznej.
Przebarwienia na skórze
Mogą pojawić się na naszej skórze ciemne przebarwienia, jeśli podczas przyjmowania hormonów będziemy zbyt mocno eksponowały naszą skórę na słońce (również solarium). Bardzo ciężko się potem ich pozbyć, dlatego kąpieli słonecznych trzeba zażywać z umiarem, w szczególności w godzinach, kiedy słońce świeci najsilniej. Dla fanek wakacyjnej opalenizny jest to dość kłopotliwe. Warto zastanowić się nad stosowaniem balsamów brązujących lub skorzystania z opalania natryskowego.
Plamienia w środku cyklu
Problem ten najczęściej ustępuje po kilku miesiącach od rozpoczęcia stosowania antykoncepcji hormonalnej. Mogą w tym okresie pojawiać się plamienia związane z wahaniem hormonów w organizmie i nie oznacza nic niepokojącego. Krwawienia nie są zazwyczaj silne i wymagają stosowania jedynie wkładek higienicznych.
Źle oddziałują na układ krwionośny
Zakrzepica żylna, zawał serca, pojawienie się pajączków i żylaków, wzrost cholesterolu LDL – są to działania niepożądane, które wymienia się w ulotkach dołączonych do opakowania wszystkich tabletek hormonalnych. Mają ścisły związek niekorzystnym wpływem pigułek na układ krążenia. W szczególności powinny zwracać na to uwagę kobiety, które palą papierosy, a także, u których w rodzinie występowały tego typu problemy (zwiększa to prawdopodobieństwo pojawienia się któregoś z tych skutków ubocznych)
Rak sutka i szyjki macicy
Choć stosowanie antykoncepcji hormonalnej obniża ryzyko zachorowania na raka jajników, to niestety zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu gruczołu sutkowego i szyjki macicy. W przypadku tego ostatniego, ma to związek z większą podatnością na infekcje okolic intymnych, dlatego kobietom, które stosują antykoncepcję hormonalną od dłuższego czasu, zaleca się częstsze wykonywanie cytologii.
Obciążenie dla wątroby
Długotrwałe stosowanie antykoncepcji hormonalnej znacznie obciąża wątrobę, która jest „filtrem” dla całego organizmu. W szczególności niekorzystne są dla niej duże dawki estrogenów mogące prowadzić do kamienicy pęcherzyka żółciowego.
Wybór antykoncepcji hormonalnej zawsze powinien być poprzedzony wywiadem lekarskim i odpowiednimi badaniami, które zleca ginekolog, ponieważ przyjmuje się, że ta forma zabezpieczania przed niechcianą ciążą przeznaczona jest dla w pełni zdrowych kobiet. Osoby, które zmagają się z pewnymi problemami zdrowotnymi, a także, u których w rodzinie występowały konkretne przypadki, powinny poważnie zastanowić się nad innymi metodami lub ściśle skonsultować swój przypadek z lekarzem. W szczególności, jeżeli problemy związane są z:
-krzepliwością krwi
-nałogiem nikotynowym
-otyłością
-cukrzycą
-ciśnieniem krwi
-nerkami
-wątrobą
-chorobami nowotworowymi
-układem krążenia
Antykoncepcja hormonalna ma swoje dobre i złe strony. Cieszy się ogromną popularnością ze względu na wysoką skuteczność i wygodę użytkowania, jednak nie pozostaje bez znaczenia dla zdrowia organizmu. Jeśli zależy nam na całkowitym bezpieczeństwie stosowania, bez ingerencji w funkcjonowanie gospodarki hormonalnej, a przy tym dużej skuteczności działania – warto zastanowić się nad nowoczesnymi, naturalnymi metodami antykoncepcji. Opierają się one na ustalaniu, kiedy pojawią się dni płodne, dzięki analizie i interpretacji mini komputerów cyklu, np. Cyclotest myWay czy tańszy Cyclotest 2 Plus. Jest to bardzo prosta, całkowicie bezpieczna i naturalna forma nowoczesnej antykoncepcji, a także planowania rodziny
FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi