Prezerwatywy są jednymi z najczęściej używanych metod kontroli urodzeń. Jeśli polegamy na prezerwatywach dla mężczyzn jako środkach antykoncepcyjnych lub metodzie służącej do ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, ważne jest, aby wiedzieć, jak prawidłowo założyć prezerwatywę. Może wydawać się to proste, ale zdarza się, że robi się to w niewłaściwy sposób. W tym artykule opisano, jak prawidłowo zakładać prezerwatywę i wytłumaczono, czego nie należy robić.
Prezerwatywy nie tylko sprawiają, że życie seksualne jest bezpieczniejsze, ale mogą zapewnić spokój ducha, który może pomóc nam i naszemu partnerowi lub naszej partnerce poczuć się bardziej zrelaksowanymi. Już samo to może sprawić, że seks będzie przyjemniejszy. Prezerwatywy są dostępne w wielu różnych wariancjach, w tym w rozmaitych kolorach, a nawet smakach, aby uatrakcyjnić wrażenia. Trzeba zaznaczyć, że dostępne są również prezerwatywy dla kobiet, jednak nie są one tak popularne jak te dla mężczyzn.
Sprawdź datę ważności
Pierwszym krokiem do prawidłowego używania prezerwatywy jest upewnienie się, że nadal nadaje się do użytku. Zawsze trzeba sprawdzić datę ważności na opakowaniu kondoma przed jego użyciem. Kiedy prezerwatywy są stare lub niewłaściwie przechowywane, materiał, z którego zostały wykonane, psuje się. Zwiększa to ryzyko, że zmniejszy się skuteczność prezerwatywy, co może spowodować niezamierzoną ciążę lub zachorowanie na chorobę przenoszoną drogą płciową.
Trzeba również upewnić się, że opakowanie nie zostało uszkodzone. Jeśli zauważy się rozdarcie, dziurę lub oznaki zużycia, prezerwatywą należy wyrzucić – niezależnie od daty ważności.
Poczuj bańkę powietrza
Innym sposobem sprawdzenia braku defektu opakowania prezerwatywy jest wyczuwanie pęcherzyka powietrza. W opakowaniu celowo umieszcza się pęcherzyk powietrza, aby chronić kondom przed uszkodzeniem. Jego obecność oznacza, że w opakowaniu nie ma dziur, a gumka powinna być nienaruszona. Najłatwiejszym sposobem sprawdzenia, czy nie ma pęcherzyka, jest delikatne ściśnięcie opakowania między kciukiem a palcem wskazującym.
Ostrożnie otwórz opakowanie
Foliowe opakowania, w których znajdują się prezerwatywy, są dość łatwe do otwarcia, ale ważne jest, aby zachować ostrożność. Najpierw należy umyć ręce. Jest to szczególnie ważne, jeśli podczas gry wstępnej można mieć na dłoniach płyny ustrojowe, które mogą zanieczyścić kondom.
Następnie trzeba ostrożnie rozerwać opakowanie wzdłuż rogu lub krawędzi (większość opakowań wskazuje, gdzie należy rozerwać). Nie używamy paznokci, nożyczek ani żadnych innych ostrych przedmiotów, ponieważ można wówczas zniszczyć prezerwatywę wraz z opakowaniem.
Dla niektórych osób zakładanie prezerwatywy może wpłynąć na zmianę atmosfery podczas współżycia. Jednym ze sposobów na zachowanie nastroju jest wcześniejsze przećwiczenie czynności, żeby potem móc zrobić to szybko i łatwo. Można także zaangażować partnera lub partnerkę i uczynić to częścią gry wstępnej.
Znajdź właściwą stronę prezerwatywy
Trzeba przytrzymać prezerwatywę i upewnić się, że strona, którą umieścimy na penisie, jest właściwa. Obręcz powinna być podwinięta na zewnątrz, a nie schowana pod spodem. W razie potrzeby można nieco rozwinąć prezerwatywę, aby to sprawdzić. Nie powinno się w tym celu wkładać palców do gumki. Będzie wiadomo, że znaleźliśmy właściwą stronę, jeśli z łatwością nałożymy ją na penisa.
Jeśli przypadkowo założymy prezerwatywę na „lewą stronę”, należy ją wyrzuć i zacząć od nowa, ponieważ zewnętrzna strona mogła mieć kontakt z płynami ustrojowymi.
Załóż prezerwatywę
Należy delikatnie złapać za końcówkę prezerwatywy opuszkami palców i umieść ją na czubku prącia. W ten sposób zapewnia się miejsce na uwolnienie płynu podczas wytrysku. Bez tego kondom mogłby nie spełniać swojego zadania. Może to również pomóc w zapobieganiu uwięzieniu powietrza wewnątrz prezerwatywy i zmniejszyć ryzyko uszkodzenia.
Całkowicie rozwiń prezerwatywę
Po założeniu prezerwatywy należy rozwinąć ją tak, aby zakryła cały trzon prącia. Pomoże to zmniejszyć ryzyko zachorowania na wszelkie choroby przenoszone drogą płciową, które są przenoszone po kontakcie ze skórą czy płynami ustrojowymi. Sprawia to również, że gumka jest mniej podatna na zsuwanie się, niż gdyby była rozwinięta tylko na części penisa.
Jeśli prezerwatywa nie zakrywa w pełni trzonu prącia lub jest ciasna, najprawdopodobniej jest za mała. Nie można używać nieodpowiednio dopasowanego do prącia kondoma.
Ważne jest, aby znaleźć odpowiedni rozmiar prezerwatywy dla siebie lub swojego partnera. Takie działanie pozwala zapewnić wygodę podczas stosunku, a także skuteczność tej metody antykoncepcyjnej, ponieważ dobrze dopasowana gumka jest mniej podatna na zsuwanie się. Zazwyczaj potrzeba kilku różnych rozmiarów, aby określić, czego potrzeba.
Sprawdź, czy nie ma uwięzionego powietrza
Jeśli końcówka prezerwatywy przypomina napompowany balon, w środku jest powietrze. Pozostawienie go tam może zwiększyć prawdopodobieństwo pęknięcia prezerwatywy podczas stosunku. Można w łatwy sposób uwolnić powietrze, kładąc dłonie wokół penisa i delikatnie wygładzając prezerwatywę od czubka do podstawy.
Czasami nałożenie odrobiny lubrykantu na końcówkę prezerwatywy przed jej nałożeniem może temu zapobiec.
Trzymaj prezerwatywę podczas wycofywania
Po wytrysku prezerwatywę należy ją ostrożnie usunąć, zanim penis stanie się mniej sztywny. Prącie należy wyjąć z pochwy, odbytu czy ust, a następnie przytrzymać je u podstawy, aby utrzymać spermę w środku kondoma. Jeśli prezerwatywa ześlizgnie się wewnątrz partnera lub partnerki, trzeba zakręcić koniec gumki przed jej wyjęciem. W innym przypadku sperma może wycieknąć.
Wyrzuć prezerwatywę
Prezerwatywy należy wyrzucać do kosza, a nie do toalety, ponieważ mogą zatykać rury. Dobrym pomysłem jest owinięcie kondoma papierem toaletowym lub ręcznikiem papierowym, aby uniknąć przeciekania i bałaganu. To pozwala również na lepsze chronienie swojej prywatności.
Złote zasady używania prezerwatyw
Należy używać nowej prezerwatywy za każdym razem, gdy uprawiamy seks. Często zalecana jest zmiana prezerwatywy po 30 minutach stosunku, co pozwala zwiększyć jej skuteczność. Wynika to z tego, że tarcie może osłabić materiał, z którego jest wykonana prezerwatywa, zwiększając prawdopodobieństwo jej pęknięcia lub uszkodzenia.
Nigdy nie używamy więcej niż jednej prezerwatywy na raz, niezależnie od tego, czy są to wyłącznie prezerwatywy męskie, czy prezerwatywy dla kobiet i mężczyzn. Wówczas kondomy ocierają się o siebie, a to tarcie może ich osłabić i zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia uszkodzeń.
Prezerwatywy dobrze przechowywać w chłodnym i suchym miejscu, ponieważ ciepło może je uszkodzić.
Przed wyjazdem na wakacje, aby uniknąć problemów z językiem, warto kupić prezerwatywy przed podróżą. To pozwoli zmniejszyć ryzyko pojawienia się nieporozumień i nieprzyjemnych komplikacji. W przypadku kupowania gumek przez Internet należy wybrać sprawdzone źródło.
Nigdy nie używamy balsamów do ciała, kremów, olejków do masażu, szminek ani innych produktów na bazie oleju (takich jak wazelina) z prezerwatywami z lateksu czy poliizoprenu. Te produkty, mogą osłabiać tworzywo, z którego jest wykonany kondom, czyniąc go mniej skutecznym. Warto używać lubrykantów na bazie wody.
Używanie prezerwatyw podczas seksu oralnego może zmniejszyć ryzyko infekcji przenoszonych drogą płciową, w tym HIV i kiły, oraz tych, które wpływają na jamę ustną lub gardło, takich jak opryszczka narządów płciowych, rzeżączka i chlamydia. Można spróbować użyć smakowych prezerwatyw dla urozmaicenia stosunku.
Przeczytaj także:
Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet
Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu