Najczęstsze pytania o antykoncepcję
Antykoncepcja to temat, który prędzej czy później pojawia się w życiu praktycznie każdej kobiety. Wtedy rodzi się wiele pytań dotyczących metod zabezpieczania się przed nieplanowaną ciążą. Zaczynamy szukać na nie odpowiedzi, jednak wiele źródeł informacji może wprowadzić nas w błąd, dlatego trzeba być w tym bardzo ostrożnym. Poznaj najczęściej zadawane pytania dotyczące antykoncepcji.
Czy tabletki antykoncepcyjne są na receptę?
Tak. Wszystkie rodzaje antykoncepcji hormonalnej przepisuje lekarz ginekolog po przeprowadzonym badaniu pacjentki i wywiadzie, ponieważ do każdej kobiety należy podejść indywidualnie. Receptę wypisuje zazwyczaj na ok. 3-6 opakowań, którą możemy zostawić w danej aptece i co miesiąc wykupywać sobie nowe opakowanie. W przypadku innych form antykoncepcji, np. prezerwatyw, żelów i globulek plemnikobójczych nie potrzebna jest recepta.
Czy pigułka antykoncepcyjna zabezpiecza przed ciążą już od dnia, kiedy przyjmujemy ją po raz pierwszy?
W tej kwestii zdania są podzielone. Generalnie powinna chronić nas już od pierwszego dnia przyjęcia tabletki, jednak niektórzy twierdzą, że dopiero po miesiącu jej stosowania osiąga najlepszą skuteczność. Tłumaczy się to tym, że każdy organizm różnie reaguje na hormony i czasem potrzebuje całego cyklu, aby się przystosować. Dla pewności przez pierwszy miesiąc warto się dodatkowo zabezpieczać.
Co może obniżać skuteczność pigułek antykoncepcyjnych?
Antykoncepcja hormonalna jest jedną z najskuteczniejszych metod zabezpieczania się przed niechcianą ciążą, ale w pewnych sytuacjach jej działanie może zostać znacznie obniżone. Przede wszystkim dotyczy to stosowania niektórych leków lub suplementów równocześnie z tabletkami antykoncepcyjnymi, dlatego zawsze trzeba poinformować lekarza o przyjmowanych przez nas lekach. Duża grupa różnych antybiotyków, a także preparaty zawierające dziurawiec obniżają działanie pigułek. W związku z tym będąc w trakcie antybiotykoterapii należy pamiętać o dodatkowym zabezpieczaniu się, np. użyciu prezerwatywy.
Czy plastry antykoncepcyjne są odpowiednie dla każdej kobiety?
Ich działanie polega na uwalnianiu hormonów bezpośrednio do krwiobiegu przez skórę. Jest to ich duży plus, ponieważ nie obciążają wątroby, tak jak pigułki antykoncepcyjne. Nie są jednak wskazane dla kobiet mających nadwagę i ważących więcej niż 90kg, ponieważ ich skuteczność może być wtedy obniżona. Ponadto nie będą wskazane dla kobiet bardzo aktywnych, które uprawiają często sport, pływają, korzystają z sauny, ponieważ pod wpływem potu, częstych kąpieli i intensywnego trybu życia istnieje ryzyko, że się odkleją.
Czy plamienia podczas zażywania pigułek są niebezpieczne?
Generalnie plamienia podczas stosowania hormonalnej antykoncepcji dość często się zdarzają. W szczególności dotyczy to pierwszych miesięcy i po tym czasie, do około pół roku, powinny ustąpić. Jeśli tak się nie stanie, warto udać się do ginekologa, który ustali przyczynę plamień i najprawdopodobniej zmieni tabletki na inne.
Czy tabletki antykoncepcyjne przyczyniają się do powstania raka piersi?
Istnieją badania, które potwierdzają, że kobiety stosujące pigułki hormonalne nieco częściej zapadają na raka piersi niż pozostałe. Dlatego zawsze należy pamiętać o samobadaniu piersi, a także badaniach kontrolnych takich jak USG, czy mammografia.
Czym jest i co oznacza indeks Pearla?
Jest to wskaźnik pokazujący na ile skuteczna jest dana metoda antykoncepcyjna. Im mniejszy indeks Pearla, tym mniejsze prawdopodobieństwo zajścia w ciążę i wyższa skuteczność. Określa się go na podstawie liczby nieplanowanych ciąż w ciągu roku, które wystąpiły u kobiet stosujących daną metodę antykoncepcyjną. Przykładowo – wskaźnik Pearl’a dla jakiejś metody wynosi 20. Oznacza to, ze na 100 par, które stosowały tę metodę w ciągu roku, 20 z nich spodziewa się dziecka.
Czy palenie papierosów obniża skuteczność tabletek?
Nie, papierosy nie mają wpływu na skuteczność antykoncepcyjną. Nie zaleca się jednak tej metody zabezpieczania się przed ciążą paniom, które palą. W szczególności dotyczy to kobiet po 35 roku życia, ponieważ rośnie wtedy ryzyko zachorowania na zakrzepicę i choroby układu krążenia.
Czy od hormonów rosną piersi?
Jest to kwestia bardzo indywidualna. Niektóre kobiety faktycznie obserwują powiększenie się piersi, inne nie widzą żadnej różnicy. Wiele zależy od rodzaju tabletek, jakie są przyjmowane, a także jak zareaguje na te hormony organizm.
Czy od tabletek można przytyć?
W ulotkach dołączanych do opakowania pigułek hormonalnych często podaje się, że jednym ze skutków ubocznych ich zażywania może być tycie. Ma to związek z zatrzymywaniem wody w organizmie. Jednak dotyczyło to przede wszystkich dawnych hormonów. Dzisiaj pigułki zawierają ich tak małą ilość, że minimalizuje się to ryzyko do minimum.
Czy alkohol ma wpływ na skuteczność tabletek?
Nie, o ile jego nadmierna ilość nie spowoduje wymiotów lub biegunki. Jeśli nastąpiło to w bliskim odstępstwie czasowym od przyjęcia tabletki – możliwe, że nie zdążyła się jeszcze wchłonąć i ochrona antykoncepcyjna będzie obniżona.
Zapomniałam wziąć pigułkę, co teraz?
Jeśli nie minęło jeszcze 12h od połknięcia wcześniejszej tabletki – ochrona jest zachowana. Jednak, gdy minęło więcej czasu, istnieje ryzyko zajścia w ciążę. W takich sytuacjach należy dokładnie przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania, ponieważ zawsze producent podaje instrukcję, jak należy wtedy postępować. Najlepiej jednak skonsultować się szybko z ginekologiem. Generalna zasada jest taka – należy jak najszybciej przyjąć zapomnianą pigułkę nawet jeśli miałoby się wziąć dwie tabletki na raz. Wiele zależy również od dnia cyklu, w którym tabletka została pominięta.
Czy pigułki mogą zmniejszać ochotę na seks?
Niektóre panie obserwują u siebie spadek libido podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Ma to związek z hormonami, które zawierają i hamowaniem owulacji, podczas której w naturalnych warunkach większość pań ma największy apetyt na seks. Poza spadkiem libido może również pojawić się suchość pochwy. W takich sytuacjach należy udać się do ginekologa, który zmieni tabletki na inne. Można również stosować różnego rodzaju żele nawilżające.
FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi