Jak należy stosować antykoncepcję naturalną, aby była skuteczna
Masz dość antykoncepcji hormonalnej, ale nie do końca ufasz naturalnym metodom zabezpieczania się przed nieplanowaną ciążą? Sprawdź, co robić, by naturalna antykoncepcja była skuteczna!
W związku z rosnącą świadomością kobiet na temat licznych skutków ubocznych, jakie niesie ze sobą antykoncepcja hormonalna, coraz więcej pań decyduje się na inne formy zabezpieczania się. Dzisiaj na pierwszym miejscu zaczynamy stawiać swoje zdrowie, a już od dawna wiadomo, że stosowanie pigułek nie jest dla niego bez znaczenia. Sztuczne ingerowanie w ludzką płodność, a tym jest właśnie stosowanie antykoncepcji hormonalnej, zawsze pozostawia po sobie jakieś ślady, o czym świadczy długa lista ewentualnych skutków ubocznych, jakich możemy się po nich spodziewać. Stąd też na coraz częściej zaczyna się wracać do naturalnych metod, choć zazwyczaj z pewną dozą braku zaufania. Dlaczego? Ponieważ od zawsze funkcjonuje w środowisku kobiet stereotyp, że naturalne formy są mało skuteczne. Jednak taka opinia może dotyczyć jedynie dawnych sposobów, które wykorzystywały nasze mamy i babcie, jak np., metoda kalendarzykowa. Dzisiaj kobiety mają dostęp do nowoczesnych naturalnych form antykoncepcji, których skuteczność wynosi nawet 99,7%! Trzeba być jednak skrupulatnym, regularnym i dokładnym, ponieważ naturalne metody wymagają od nas trochę więcej zaangażowania w poznanie i świadomość własnego ciała i płodności. Odwdzięczą nam się jednak zdrowiem i dobrym samopoczuciem, ponieważ są całkowicie bezpieczne, nieinwazyjne i w żaden sposób nie ingerują w naturalny cykl miesiączkowy.
Skuteczność metod antykoncepcyjnych mierzy się za pomocą Indeksu Pearl’a. Jest to wskaźnik niepowodzeń danej metody zapobiegania ciąży. Im jest on niższy, tym skuteczniejsza jest wybrana forma antykoncepcji. Jeśli wskaźnik Pearl’a dla jakiejś metody wynosi 2, to na 100 par, które stosowały tę metodę w ciągu roku, 2 z nich spodziewa się dziecka. Jak wygląda to w przypadku metod naturalnych? Dla metody kalendarzykowej i Metody Billingsów wskaźnik Pearl’a wynosi (20), a sprawdzanie stężenia hormonów (6). Są to faktycznie dość mało skuteczne sposoby i proponuje się je zazwyczaj parom, które biorą pod uwagę ewentualną ciążę. Dopiero metoda termiczna (1-3) i objawowo-termiczna (0,8-2,6) mają stosunkowo niskie wskaźniki, a na nich opierają się nowoczesne metody naturalnej antykoncepcji – tzw. komputery cyklu np. Cyclotest® 2 Plus, Cyclotest® myWay. Badania wykonane w zakresie Skuteczności i Akceptowalności Monitorów Płodności oraz Metody Objawowo-Termicznej wykazują, że Cyclotest® 2 Plus jest najdokładniejszy w wyznaczaniu rzeczywistych dni płodnych, przez co określa się go mianem najlepszego monitora antykoncepcyjnego. Skuteczność większości monitorów płodności ma indeks Peral’a na poziomie 2, natomiast wskaźnik dla Cyclotest® 2 Plus wynosi 1. Żadna inna naturalna metoda antykoncepcji nie posiada tak niskiej wartości Pearl’a. Monitory cyklu analizują najważniejsze wskaźniki płodności i na ich podstawie ustalają, czy nadchodzi owulacja. Rejestrują i oceniają temperaturę ciała, poziom hormonu LH, a także śluz pochwowy, który zmienia się w trakcie cyklu. Informują, czy kobieta jest obecnie w fazie płodnej. Jeśli tak, to aby zabezpieczyć się przed niechcianą ciąża musi albo zachować chwilową abstynencję seksualną, lub też dodatkowo zabezpieczać się inną formą antykoncepcji. Z mini komputerów cyklu można korzystać samodzielnie, w domowych warunkach, gdyż są całkowicie bezpieczne, nieinwazyjne i proste w obsłudze. Przeznaczone są dla kobiet, które nie zażywają hormonów, mają w miarę regularny cykl miesiączkowy oraz regularne godziny snu, gdyż jest to ważne w kwestii wiarygodności pomiarów.
Aby skuteczność naturalnej antykoncepcji była jak najwyższa trzeba być bardzo regularnym i dokładnym w swoich obserwacjach i pomiarach, np. mierzenie temperatury o tej samej porze dnia itd. Najlepiej brać pod uwagę różne naturalne metody jednocześnie, czyli np. analizować nadejście dni płodnych z punktu widzenia podwyższonej temperatury, a także zmiany konsystencji śluzu itd. Warto rozważyć stosowanie nowoczesnej, naturalnej antykoncepcji w postaci monitorów cyklu lub testerów owulacyjnych, np. z śliny, dzięki którym skuteczność jest na znacznie wyższym poziomie. Jeśli stosujemy komputery cyklu, trzeba także dokładnie przeczytać instrukcję, ponieważ różne modele mogą wymagać od nas innych działań. Należy również pamiętać, że wiele czynników może zakłócać naturalny cykl miesiączkowy, co utrudnia w precyzyjnym ustalaniu dni płodnych i niepłodnych.
FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi