ANTYKONCEPCJA: Kiedy antykoncepcja naturalna jest skuteczna
Pomimo popularności i powszechności hormonalnych i mechanicznych metod wciąż wiele kobiet jest wiernych antykoncepcji naturalnej (zwanej też naturalnym planowaniem rodziny).
Pary decydują się na nią często z powodów zdrowotnych, religijnych czy też z niechęci kobiety przed ingerencją hormonalną w organizm. Bezdyskusyjnie metoda ta pozwala na życie zgodne z naturę, jednak jest też najbardziej wymagająca. W głównej mierze opiera się na codziennym monitorowaniu zmian jakie zachodzą w ciele kobiety i umiejętności prawidłowego ich interpretowania. Jednak aby dojść do wprawy potrzeba trochę czasu. Kiedy właściwie możemy zaufać skuteczności metod naturalnych?
Metoda termiczna
Metoda termiczna opiera się na obserwacji oddziaływania hormonów na temperaturę ciała kobiety – estrogeny przyczyniają się do obniżenia temperatury, zaś progesteron podnosi ją o kilka stopni. Kobieta powinna dokonywać pomiaru temperatury codziennie o poranku co pozwoli zaobserwować moment jajeczkowania (owulacji), ponieważ zwykle w tym momencie oraz w okresie dni płodnych temperatura wzrasta o ok. 0,04-0,8 stopni. Spadek temperatury wskazuje na okres poowulacyjnej niepłodności.
Metoda ta pozwala kobiecie lepiej poznać funkcjonowanie swojego ciała i jest neutralna dla zdrowia. Wymaga jednak samodyscypliny i skuteczności, a stany zapalne lub przeziębienie może powodować błędy w pomiarach. Wówczas z pomocą mogą przyjść dostępne na rynku tzw. komputery cyklu, np. Cyclotest® mySense, Cyclotest® myWay. Za pomocą bardzo precyzyjnego czujnika temperatury, Cyclotest potrafi wyznaczać z wyprzedzeniem dni płodne i niepłodne wykorzystując do tego zaawansowaną technologię . Kobieta odpowiednio dowiaduje się czy, chcąc uniknąć zajścia w ciążę powinna zastosować dodatkowe środki ostrożności czy wręcz przeciwnie – podjąć współżycie, jeśli zależy jej na powiększeniu rodziny.
Metoda Billingsów
Metoda Billingsów polega na obserwacji śluzu szyjkowego, który w zależności od fazy cyklu miesięcznego jest inny. Wyróżniamy śluz estrogenny – charakterystyczny dla okresu płodnego, śliski, przejrzysty, elastyczny, ciągnący się oraz śluz gastagenny – posiadający białawy lub żółtawy kolor, mętny, przyczepny, nie ciągnący się.
Podobnie jak w przypadku metody termicznej metoda Billingsów jest najbardziej skuteczna przy regularnej obserwacji śluzu i zachowaniu samodyscypliny. Pomocne w pomiarze śluz szyjkowego oraz wyznaczania okresów płodności i niepłodności mogą okazać się testery płodności, np. test Afrodyta, czy Afrodyta Smart na smartfon, które działają na zasadzie mikroskopijnego powiększania próbki śluzu lub śliny, którą można porównać do wzoru podanego przez producenta.
Dzięki temu kobieta może samodzielnie określić w jakim momencie cyklu się obecnie znajduje – niepłodnym, przejściowym lub płodnym. O okresie płodnym świadczy wygląd struktura pod mikroskopem i przypominająca wówczas paproć. Wskazuje to na obecność lub zbliżanie się okresu owulacji. Dodatkową jego zaletą jest fakt, że mogą z niego korzystać kobiety, które mają nieregularne cykle, ponieważ tester Afrodyta analizuje również poziom estrogenów.
Kalendarzyk dni płodnych
Ważnym aspektem antykoncepcji naturalnej jest prowadzenie tzw. kalendarzyka małżeńskiego. Pozwala on na wyznaczanie dni płodnych oraz niepłodnych. Dokładna obserwacja długości cykli miesiączkowych pozwala na wyznaczenie dni , w których istnieje największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę . Nie należy jednak zapominać, że działanie pewnych czynników może mieć wpływ na długość cyklu oraz wystąpienie owulacji. Może o tym decydować przebyta choroba, zmęczenie, zmiany klimatu czy przyjmowanie niektórych leków. Względną pewność w monitorowaniu płodności możemy uzyskać po około 6 miesięcznej obserwacji długości cyklu.
Przeczytaj także:
Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet
TAGI: antykoncepcja, antykoncepcja naturalna, antykoncepcja niehormonalna, antykoncepcja bez hormonów, metoda termiczna, metoda Bilingsów, monitorowanie płodności, owulacja, dni płodne, dni niepłodne, jajeczkowanie, śluz szyjkowy, estrogen, kalendarzyk dni płodnych, komputer cyklu, test owulacyjny, tester owulacyjny