Po osiągnięciu 40 roku życia w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian, również tych związanych z funkcjonowaniem układu rozrodczego. Znacznie częściej pojawiają obfite miesiączki , torbiele lub mięśniaki. Wiele kobiet skarży się też na występujące w obrębie nóg żylaki. Dlatego tak ważne jest, by wybrać odpowiednią antykoncepcję, uwzględniając stan organizmu kobiety i ewentualne dolegliwości, z którymi się zmaga. Dowiedz się, jakie metody antykoncepcji będą odpowiednie dla kobiet dojrzałych.
Antykoncepcja hormonalna – pigułka jednoskładnikowa
U pań, które zmagają się z obitymi krwawieniami zaleca się przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych z jednym hormonem- progesteronem . Ich skuteczność jest porównywalna do tabletek zawierających w składzie 2 składniki. Pigułki jednoskładnikowe sprawdzają się również u kobiet z wysokim poziomem cukru we krwi.
Pigułki dwuskładnikowe
Niektóre kobiety po 40 roku życia zmagają się zaburzeniami hormonalnymi, przejawiającymi się nadprodukcją testosteronu ( objawiającą się nadmiernym owłosieniem lub trądzikiem). Tabletki antykoncepcyjne zawierające w składzie zarówno progesteron jak i estrogen okażą się korzystnym wyborem dla tego typu kobiet. Ponadto pozwalają one obniżyć ryzyko zachorowania na raka jajnika, które po osiągnięciu 40 roku życia znacznie rośnie. W przypadku niektórych kobiet zaleca się również stosowanie pigułek z obniżoną zawartością estrogenu. Taki typ pigułek pozwoli łagodzić objawy klimakterium takie jak uderzenia gorąca czy wahania nastroju. Mogą również wspomóc walkę z osteoporozą, związaną ze zmniejszeniem produkcji hormonów płciowych.
Wkładka domaciczna
Wkładka domaciczna daje komfort niemyślenia o antykoncepcji na co dzień. Założona na okres około 5 lat sprawdzi się w szczególności u kobiet, które nie są przekonane do przyjmowania doustnej antykoncepcji hormonalnej. Na rynku polskim mamy do wyboru wkładki antykoncepcyjne z miedzią lub hormonem uwalnianym stopniowo do organizmu.
Plastry antykoncepcyjne
Dobrą alternatywą dla kobiet, które mają problemy z wątrobą (cierpią na bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia) okazują się być plastry antykoncepcyjne, ponieważ są znacznie lepiej tolerowane przez organizm. Estrogen i progesteron wchłaniane są przez skórę i nie dostają się do krwiobiegu, co jest plusem dla kobiet, które zmagają się z żylakami i obrzękami nóg.
Globulki plemnikobójcze
W przypadku pań, które z jakiś powodów nie mogą przyjmować tabletek antykoncepcyjnych być może sprawdzą się specjalne globulki plemnikobójcze. Ich skuteczność co prawda nie jest zbyt wysoka , jednak niektóre kobiety stosują je jako antykoncepcję wspomagającą.
Antykoncepcja naturalna
Jeśli kobieta nie jest przekonana do stosowania hormonów lub zależy jej na tym, by wzmocnić efekt antykoncepcji przydatnym narzędziem może okazać się komputer cyklu, np. cyclotest. Pozwoli on na kontrolowanie przebiegu cyklu miesięcznego i precyzyjne określenie dni płodnych oraz niepłodnych.