Problemy z dopasowaniem antykoncepcji. Na co należy zwrócić uwagę przy doborze metody antykoncepcyjnej
Tabletki hormonalne, spirale domaciczne, plastry antykoncepcyjne, prezerwatywy, diafragmy domaciczne… Wybór środków antykoncepcyjnych jest ogromny, ale która metoda będzie dla mnie najlepsza? Nie ma na to prostej odpowiedzi. Decydując się na daną metodę antykoncepcji, należy uwzględnić wiele indywidualnych czynników takich jak stan zdrowia, tryb życia czy możliwości finansowe. Przy dokonywaniu wyboru należy również uwzględnić zalety i ograniczenia stosowania każdej z metod.
Prezerwatywy – najpowszechniejsza, najbardziej higieniczna i ogólnodostępna metoda zapobiegania przed nieplanowaną ciążą, która dodatkowo chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jej dodatkową zaletą jest stosunkowo niska cena, najtańsze prezerwatywy można kupić już za ok. 3 zł. Prezerwatywa jest przeznaczona niemal dla każdego, niezależnie od stanu zdrowia, ponieważ nie ingeruje w żaden sposób w organizm. W nielicznych przypadkach zdarzają się uczulenia na lateks, jednak co raz częściej prezerwatywy wykonywane są z bardziej przyjaznych dla alergików tworzyw. Do minusów stosowania prezerwatywy zalicza się przede wszystkim mniejsze odczucia płynące z seksu. Niektórzy mężczyźni nie potrafią osiągnąć pełnego wzwodu w prezerwatywie. ,,Procedura’’ zakładania i zdejmowania prezerwatywy potrafi też zmienić nastrój miłosnych uniesień. Nieumiejętne obchodzenie się z prezerwatywą, np. nierozważne jej zdejmowanie lub stosowanie może też znacznie obniżyć jej skuteczność.
Diafragmy, błony dopochwowe, kapturki naszyjkowe – dosyć powszechna forma antykoncepcji barierowej stosowana przez panie w Niemczech czy Wielkiej Brytanii. Jej zaletą jest fakt, że to kobieta decyduje, kiedy chce zastosować środek antykoncepcyjny, zakłada się je na kilka godzin przed stosunkiem, a więc nie zakłócają intymnych uniesień. Diafragmy są bardzo dobrym rozwiązaniem dla kobiet, które nie chcą lub nie mogą stosować antykoncepcji hormonalnej, karmią piersią lub partner nie chce używać prezerwatywy. Decydując się na diafragmę dopochwową należy pamiętać, że należy dobrze zapoznać się z instrukcją zakładania.
Miedziana spirala domaciczna – mniej popularna, jednak wygodna i długotrwała w swoim działaniu metoda. Raz założona potrafi spełniać swoje funkcje nawet kilka lat. Nie zmniejsza również doznań seksualnych. Najlepiej sprawdza się u kobiet żyjących w stałych związkach, które nie planują już kolejnego dziecka. Spirala może być w każdej chwili usunięta, a kobieta uzyskuje wówczas pełną płodność. Założenie spirali wymaga jednak konsultacji z lekarzem, który powinien ją założyć, najlepiej w czasie okresu. Spirala domaciczna może zwiększać dolegliwości bólowe związane z miesiączkowaniem. W początkowym etapie jej noszenia może powodować także dyskomfort, który po kilku tygodniach zwykle mija. Należy również pamiętać, że spirala domaciczna nie chroni przed zakażeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jej koszt wynosi zazwyczaj kilka set złotych, jednak biorąc pod uwagę długotrwałe działanie tej metody nie jest to duży wydatek.
Pigułki antykoncepcyjne – oparte są na działaniu hormonów blokujących owulację. Najlepiej sprawdzą się w przypadku kobiet, które są aktywne seksualnie i potrafią zachować regularność w ich przyjmowaniu. Stosowanie pigułek hormonalnych pozwala w pełni cieszyć się aktywnością seksualną. Oprócz swojej funkcji antykoncepcyjnej tabletki mogą pozytywnie wpływać na kondycję cery oraz zmniejszać dolegliwości związane z PMS. Wśród pigułek hormonalnych wyróżnia się zwykle pigułki dwuskładnikowe i jednoskładnikowe. Zarówno dwu jak i jednoskładnikowe pigułki nie powinny być stosowane przez kobiety w ciąży. Ponadto wybór odpowiednich tabletek powinien być skonsultowany z lekarzem, który przy doborze pigułek powinien kierować się stanem zdrowia pacjentki. Stosowanie tabletek hormonalnych ma też pewne ograniczenia – w początkowym etapie może niekiedy wywoływać działania niepożądane, np. spadek libido, bóle głowy, przyrost masy ciała. Tabletek hormonalnych nie powinny stosować kobiety palące, cierpiące na migreny lub otyłe. Cena pigułek antykoncepcyjnych to około kilkudziesięciu złotych w miesiącu.
Plaster antykoncepcyjny – podobnie jak w przypadku tabletek antykoncepcyjnych ich działanie opiera się na działaniu hormonów, które blokują owulację. Plastry w porównaniu z tabletkami są łagodniejsze dla organizmu, ponieważ stopniowo uwalniają określone dawki hormonów i nie przenikają przez układ pokarmowy. Ich stosowanie bywa jednak mniej dyskretne – plaster nakleja się najczęściej na pośladek lub ramię, a więc miejsca, które niekiedy lubimy eksponować. Plastry mogą czasami powodować podrażnienia skóry lub wzmagać apetyt. Ich cena jest nieco wyższa niż tabletek hormonalnych.
Metody naturalne – najbardziej przyjazna dla organizmu i układu hormonalnego metoda. Metoda ta w żaden sposób nie ingeruje w nasze zdrowie. Stosowanie naturalnych metod antykoncepcji pozwala też lepiej poznać funkcjonowanie kobiecego ciału i cyklu miesiączkowego co jest możliwe dzięki regularnym pomiarom temperatury czy obserwację śluzu. Ich skuteczność w dużej mierze uzależniona jest jednak od indywidualnego przebiegu cyklu, np. regularności cyklu. Naturalne metody wymagają również skrupulatności i dokładności w obserwacjach objawów. Nie jest to łatwe zadanie, stąd metoda ta bywa czasem zawodna. Do najbardziej znanych metod można zaliczyć metodę termiczną, metodę Billingsów lub metodę objawowo-termiczną. Obecnie na rynku dostępne są specjalne komputery cyklu pozwalające na dokładne oszacowanie płodności i obserwację cyklu.
TAGI: prezerwatywa, diafragma, błona dopochwowa, antykoncepcja naturalna, plaster antykoncepcyjny, spirala domaciczna, wkładka wewnątrzmaciczna, pigułka antykoncepcyjna