Preejakulat – wydzielina przed wytryskiem- jakie jest ryzyko zapłodnienia?

Preejakulat

Preejakulat

Zanim para mentalnie przygotuje się posiadanie dziecka, szuka odpowiedniego sposobu antykoncepcji. W dzisiejszych czasach dostęp do środków antykoncepcyjnych jest łatwy i szybki, dlatego też nie warto ryzykować ciążą, aż do podjęcia świadomej decyzji. Możliwe jest także zastosowanie bardziej naturalnych metod jak np. prowadzenie tzw. kalendarzyka małżeńskiego lub stosunek przerywany. O ile pierwsza wymieniona metoda opiera się na obserwacji naszego ciała i zachodzących w nim procesów, o tyle druga jest ryzykowna oraz stresogenna, przyczyniając się do powstania urazów na tle seksualnym. Ciągła presja a także możliwość zajścia w ciążę bez wytrysku w pochwie kobiety, czyni stosunek przerywany mało bezpiecznym.

Czym jest preejakulat?

Preejakulat to bezbarwna wydzielina, która wydostaje się z członka przed wytryskiem i zawiera niewielką ilość plemników. Jego zadaniem jest oczyszczenie ujścia cewki moczowej oraz stworzenie odpowiedniego, bardziej zasadowego środowiska dla nasienia. Preejakulat zawsze wydziela się w trakcie silnego podniecenia seksualnego, aczkolwiek nie u każdego mężczyzny. Jest to uzależnione od indywidualnych predyspozycji organizmu.

Kontakt z preejakulatem- ryzyko zapłodnienia

Bardzo częstą metodą antykoncepcji stosowaną przez partnerów seksualnych jest stosunek przerywany. Sposób ten polega na wysunięciu członka z pochwy kobiety w odpowiednim momencie- czyli tuż przed wytryskiem. Niestety statystycznie charakteryzuje się małą skutecznością, szczególnie wśród osób młodszych, nie znających jeszcze dobrze swojego ciała. Wskaźnik Pearla dla tej metody to średnio 10-35. Oznacza to, że aż tyle kobiet na 1000 zajdzie w ciążę. Jest to spowodowane brakiem doświadczenia a także wydzielającym się preejakulatem u niektórych mężczyzn, który zawiera w sobie śladowe ilości plemników. Niemożliwe do przewidzenia jest ile z nich będzie w stanie dotrzeć do komórki jajowej by zapłodnić kobietę, dlatego też warto pamiętać o dodatkowej ochronie przed ciążą.

Warto wspomnieć, że stosunek przerywany nie jest ani skuteczny ani nie zapobiega przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Praktykowany z niestałym partnerem lub partnerką jest po prostu mało odpowiedzialny i niebezpieczny.

Przeczytaj także:

Diafragma antykoncepcyjna Caya – skuteczna antykoncepcja mechaniczna dla 98% kobiet bez dopasowania

Monitor płodności Afrodyta Smart – test owulacyjny na ślinę na smartfon wielokrotnego użytku

 

Translate »