Czy stosunek przerywany jest skuteczny jako forma antykoncepcji?

Czy stosunek przerywany jest skuteczny jako forma antykoncepcji?

Czy stosunek przerywany jest skuteczny jako forma antykoncepcji?

Skuteczność metod antykoncepcyjnych określa się według tzw. wskaźnika Pearla. Został on opracowany w 1932 roku. Pozwala oszacować, ile ze 100 aktywnie seksualnych kobiet w ciągu roku zachodzi w ciążę pomimo korzystania z danej formy antykoncepcji.

Najskuteczniejsze metody mają niższy wskaźnik Pearla. Zalicza się do nich m.in. prezerwatywy czy antykoncepcję hormonalną. Natomiast jedną z najmniej skutecznych form antykoncepcji jest popularny stosunek przerywany.

Czym jest stosunek przerywany?

To przerwanie stosunku seksualnego przed wytryskiem nasienia. Należy usunąć członek z pochwy partnerki, żeby ejakulat nie dostał się do narządów rozrodczych kobiety.

Wiele par traktuje stosunek przerywany jako naturalną metodę antykoncepcji. Najczęstszym powodem jest niedostępność innych środków antykoncepcyjnych czy przekonania religijne. Ze stosunku przerywanego często korzystają również młode i niedoświadczone pary. Powodem może być wstyd z powodu rozpoczęcia aktywności seksualnej czy obawa przed reakcją rodziców. Trzeba zaznaczyć, że stosunek seksualny to naturalna forma kontaktów międzyludzkich. Warto zadbać, żeby odbywała się w dogodnych oraz bezpiecznych warunkach dla partnerów.

Czy stosunek przerywany jest skuteczny jako forma antykoncepcji?

Zapłodnienie to naturalny proces, który uzależniony jest od wielu czynników. Dochodzi do niego podczas połączenia komórki jajowej z plemnikiem. Wielu osobom wydaje się, że w wydzielanym przez mężczyznę podczas pobudzenia seksualnego preejakulacie nie znajdują się plemniki. Dlatego uważają stosunek przerywany za efektywną formę antykoncepcji.

Wątpliwości rozwiewa Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), która nie uznaje tej metody za skuteczny środek antykoncepcyjny. Warto pamiętać, że plemniki są obecne zarówno w ejakulacie, jak i preejakulacie, dlatego stosunku przerywanego nie można zaliczyć do niezawodnych form antykoncepcji.

Jakie jest ryzyko ciąży przy stosunku przerywanym?

Wskaźnik Pearla dla stosunku przerywanego to – w przypadku „idealnego” wyciągnięcia członka z pochwy przed ejakulacją 4 do nawet 30, gdy nie zostały spełnione odpowiednie warunki.

Ryzyko zajścia w ciążę jest zależne od wielu czynników po stronie obu partnerów. Prawdopodobieństwo zapłodnienia wrasta, gdy kobieta ma dni płodne. Czasami można mieć problemy z ich określeniem m.in. ze względu na nieregularność występujących cykli menstruacyjnych, przebyte choroby, stres, przyjmowane leki. Dlatego poleganie na stosunku przerywanym jako skutecznej formie antykoncepcji bywa ryzykownym pomysłem.

Kolejnym czynnikiem zwiększającym ryzyko jest przedwczesny wytrysk mężczyzny czy niewielkie doświadczenie seksualne w przeszłości. Warto również zauważyć, że „idealna skuteczność” metody jest możliwa jedynie przy znakomitym refleksie podczas wyciągania członka z pochwy przed wytryskiem. Na skuteczność metody mogą również wpływać substancje opóźniające rekcję np. alkohol.

Jakie metody antykoncepcji stosować zamiast stosunku przerywanego?

Stosunek przerywany często wiąże się z niepotrzebnym stresem i frustracją, które można wyeliminować, sięgając po inne środki antykoncepcyjne.

Można samodzielnie zakupić prezerwatywy w pobliskiej aptece czy sklepie. Warto również zgłosić się na konsultację do ginekologa. Specjalista pomoże dobrać odpowiednią formę antykoncepcji do indywidualnych preferencji pary, a także przepisze antykoncepcję hormonalną. W przypadku tabletek antykoncepcyjnych należy pamiętać o regularności w ich stosowaniu.

Przeczytaj także:

Wkładka antykoncepcyjna diafragma Caya – skuteczna antykoncepcja mechaniczna do samodzielnego zakładania i wyjmowania przed stosunkiem. Odpowiednia dla 98% kobiet.

Monitorowania cyklu i wyznaczanie dni płodnych i niepłodnych na podstawie kilku kropel śliny

Co to jest kubeczek menstruacyjny i czy jest bezpieczny w stosowaniu

Translate »