fever-thermometer-1935504_640Korzystasz z doustnej antykoncepcji hormonalnej? Sprawdź, co może obniżać jej skuteczność!

Pigułki antykoncepcyjne są uznawane za jedną z najskuteczniejszych metod zabezpieczania przed niechcianą ciążą. Wiele kobiet chętnie po nie sięga, a ginekolodzy proponują tę formę antykoncepcji zazwyczaj w pierwszej kolejności. Oczywiście wspominają, że pewne grupy leków i ziół mogą wpływać negatywnie na jej działanie, lecz na tej uwadze zazwyczaj kończy się udzielanie informacji.

Wychodzimy z gabinetu przekonane, że nie zażywając antybiotyków i nie pijąc dziurawca jesteśmy pod pełną ochroną tabletek. Owszem, antybiotyki i dziurawiec to najpopularniejsze środki znacznie obniżające działanie pigułek, lecz istnieje szereg innych rzeczy, o których lekarze bardzo rzadko mówią, a nam samym nie przyszłoby nawet do głowy, że mogą wchodzić w negatywną interakcję z pigułkami antykoncepcyjnymi. Oto lista, której powinna przyjrzeć się każda kobieta korzystająca z hormonalnej antykoncepcji.

Zioła, w tym preparaty zawierające dziurawiec

Dziurawiec to zioło, które ma wszechstronne działanie i wykazuje szereg leczniczych właściwości. Stosuje się go między innymi przy dolegliwościach żołądkowych, oddechowych, menstruacyjnych. Ma działanie antybakteryjne, łagodzące, antyalergiczne, regenerujące i antydepresyjne. Kobiety często zażywają dziurawiec przy problemach z nastrojem, napięciem emocjonalnym, depresją. Nie zawsze są jednak świadome, że nawet picie herbatki z dziurawca wykazuje działanie obniżające skuteczność antykoncepcji hormonalnej. Ponadto, kupując w aptece leki na uspokojenie, czy właśnie na depresję, należy szczególnie zwracać uwagę na ich skład, gdyż bardzo często zawierają dziurawiec. Powoduje on spadek hormonów we krwi i zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się owulacji.

Jednak nie tylko dziurawiec wchodzi w interakcję z pigułkami. Pijąc zioła lub stosując preparaty ziołowe najlepiej dokładnie zapoznać się z ulotką lub przeczytać o właściwościach i skutkach ubocznych konkretnego zioła. Do tych, które mogą obniżać działanie antykoncepcyjne tabletek zaliczamy również: dzięgiel chiński, niepokalanek, pluskwica groniasta.

Powinnyśmy także zachowywać czujność, stosując zioła o działaniu przeczyszczającym, np. senes, gdyż również zmniejszają ochronę antykoncepcyjną. Ponadto w momencie przedawkowania i wywołania biegunki bądź wymiotów można spowodować wydalenie tabletki, nim ta się zdąży wchłonąć. Podobnie trzeba uważać na produkty bogate w błonnik pokarmowy, który przyspiesza perystaltykę jelit i powoduje efekt przeczyszczający, co utrudnia wchłanianie się hormonów.

Chrom i węgiel leczniczy

Chrom jest stosowany w trakcie terapii odchudzającej, ponieważ utrzymuje odpowiedni poziom cukru we krwi  i ogranicza nagłe napady głodu i ochoty na słodycze. Natomiast węgiel leczniczy stosuje się przy problemach jelitowych, biegunkach, wzdęciach itp. Zażywając te preparaty trzeba mieć na uwadze, że mogą osłabiać skuteczność środków antykoncepcyjnych. Trzeba przyjmować je w odstępie 4-5h od połknięcia tabletki. Czas ten pozwoli wchłonąć się hormonom i nie obniży ich skuteczności.

Grejpfrut

Powszechnie wiadomo, że nie powinno się popijać lekarstw sokiem grejpfrutowym, ponieważ obniża on skuteczność przyjmowanych leków. Jednak już nie dla wszystkich jest oczywiste, że pigułka antykoncepcyjna to także lek! Mimo iż dzisiaj większość tabletek hormonalnych jest bardzo mała i nie wymaga popijania, to trzeba mieć na uwadze, że spożywanie w ciągu dnia grejpfrutów, picie soków i herbat z jego wyciągu, bycie na diecie grejpfrutowej – może wpływać negatywnie na skuteczność antykoncepcji. Jeśli jednak nie chcemy wyeliminować tych owoców z naszego jadłospisu, to pamiętajmy, żeby zachowywać przerwę min. 4h od przyjęcia tabletki.

Alkohol

Alkohol nie wykazuje w bezpośredni sposób interakcji z tabletkami antykoncepcyjnymi, jednak konsekwencje jego przyjmowania mogą pośrednio się do tego przychylić. Mowa oczywiście o przedawkowaniu alkoholu, które najczęściej kończy się wymiotami. Przyjęta wtedy tabletka może zostać usunięta z organizmu, nim hormony się wchłoną. Podobnie bywa z silną biegunką, która stwarza ryzyko wydalenia tabletki nim ta zadziała.

Antybiotyki

Lekarz zapisując nam antybiotyk najczęściej zaleca stosowanie dodatkowo probiotyku, a także wzmożone spożywanie jogurtów, kefirów itd., czyli produktów zawierających żywe kultury bakterii. Dlaczego? Otóż antybiotyki niszczą naturalną florę bakteryjną organizmu, co między innymi utrudnia wchłanianie się hormonów zawartych w pigułkach. Do antybiotyków, które wchodzą w interakcję z tabletkami antykoncepcyjnymi należą: tetracyklina, penicylina, cefalosporyna, ryfampicyna itd.

Inne leki

Nie tylko antybiotyki osłabiają skuteczność antykoncepcji. Trzeba brać to pod uwagę stosując leki przeciwpadaczkowe, przeciwgruźlicze, przeciwdepresyjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze itd. Nawet jeden z najpopularniejszych środków przeciwbólowych – paracetamol stosowany w zbyt dużych dawkach zmniejsza działanie tabletek hormonalnych. Najlepszą rzeczą, jaką możemy zrobić, by ustrzec się przed spadkiem ochrony antykoncepcyjnej to poinformowanie ginekologa, z którym wspólnie wybieramy metodę zabezpieczania się, o lekach witaminach, suplementach, jakie obecnie przyjmujemy. Tak samo powinno się zachować w momencie, gdy stosujemy już tabletki antykoncepcyjne i lekarz rodzinny przepisze nam antybiotyki lub inne leki – poinformujmy go o tym, że korzystamy z hormonalnej antykoncepcji. Jeśli faktycznie okaże się, że przepisane nam środki wchodzą w interakcję z pigułką, trzeba będzie wtedy pamiętać o dodatkowym zabezpieczaniu się podczas współżycia.

Warto mieć świadomość dotyczącą środków, które mogą spowodować, że nasza ochrona antykoncepcyjna zostanie obniżona. To między innymi one stanowią margines błędu, przez który nie możemy powiedzieć, że tabletka antykoncepcyjna zabezpiecza nas w 100%. Do tego dochodzi jeszcze obowiązek regularnego przyjmowania pigułki i ewentualne zapomnienie o jej połknięciu.

 

Czytajmy ulotkę dołączoną do opakowania, konsultujmy się z lekarzem, jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości dotyczące wpływu jakiegoś leku na naszą antykoncepcję. Bądźmy czujne, nawet w tak niepozornych sytuacjach, gdy pijemy herbatkę na odchudzanie, jemy grejpfruty lub łykamy tabletkę na ból głowy.

 

, Korzystasz z doustnej antykoncepcji hormonalnej? Sprawdź, co może obniżać jej skuteczność!, Naturalna Płodność
, Korzystasz z doustnej antykoncepcji hormonalnej? Sprawdź, co może obniżać jej skuteczność!, Naturalna Płodność
, Korzystasz z doustnej antykoncepcji hormonalnej? Sprawdź, co może obniżać jej skuteczność!, Naturalna Płodność

FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi

Odwiedź nasz Sklep

Masz problemy Zajść w Ciążę ? Szukasz Skutecznej i Bezpiecznej Antykoncepcji?

marker20 (3)Szybkie i Łatwe Zakupy w 24 h

Translate »