Kiedy może dojść do zapłodnienia z preejakulatu?

Jak zmniejszyć ryzyko zapłodnienia z preejakulatu?

Jak zmniejszyć ryzyko zapłodnienia z preejakulatu?

Preejakulat jest wydzieliną produkowaną przez gruczoły Cowpera (gruczoły opuszkowo-cewkowe) u mężczyzn. Pełni funkcję nawilżającą i neutralizującą kwasowość cewki moczowej, przygotowując ją do ejakulacji. Istnieje pewne zamieszanie dotyczące potencjału zapłodnienia przez preejakulat. Czy płyn ten zawiera plemniki i kontakt z nim może prowadzić do zapłodnienia? W tym artykule przyjrzyjmy się bliżej tym zagadnieniom.

Co to jest preejakulat?

Preejakulat to bezbarwna i bezwonna wydzielina, która pojawia się na czubku penisa w stanie podniecenia seksualnego, jeszcze przed ejakulacją. Pomaga w nawilżeniu cewki moczowej i ujścia penisa, co ułatwia penetrację. Co więcej, zmniejsza kwasowość cewki moczowej, która mogła powstać w wyniku wcześniejszego oddawania moczu, tworząc bardziej sprzyjające warunki dla plemników.

Czy preejakulat zawiera plemniki?

Sam preejakulat produkowany przez gruczoły Cowpera zazwyczaj nie zawiera plemników. Jednakże w pewnych sytuacjach może dojść do jego zanieczyszczenia plemnikami, które znajdują się w cewce moczowej z wcześniejszych ejakulacji.

Kiedy może dojść do zapłodnienia z preejakulatu?

Zapłodnienie z preejakulatu jest możliwe, choć mało prawdopodobne. Może do niego dojść w następujących okolicznościach:

  • Jeśli w cewce moczowej pozostały plemniki z wcześniejszej ejakulacji, mogą one przedostać się do preejakulatu i być przeniesione do pochwy podczas stosunku.
  • Jeśli kobieta jest w okresie owulacji, jej śluz szyjkowy sprzyja przeżyciu i transportowi plemników. Nawet niewielka ilość plemników może wówczas doprowadzić do zapłodnienia.
  • Stosunek bez zabezpieczenia, nawet przerywany, stwarza ryzyko zapłodnienia z powodu możliwości przedostania się preejakulatu z plemnikami do pochwy.

Jak zmniejszyć ryzyko zapłodnienia z preejakulatu?

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia ciąży związanej z kontaktem z preejakulatem, warto rozważyć następujące środki ostrożności:

  • Prezerwatywy są skuteczne w zapobieganiu zapłodnieniu, ponieważ stanowią barierę dla preejakulatu i nasienia.
  • Stosowanie metod antykoncepcji, takich jak tabletki hormonalne, wkładki wewnątrzmaciczne (IUD) lub zastrzyki antykoncepcyjne, może znacznie zmniejszyć ryzyko niechcianej ciąży.
  • Metoda przerywanego stosunku, czyli wycofanie penisa przed ejakulacją, nie jest skuteczna w zapobieganiu ciąży z powodu możliwości przedostania się plemników z preejakulatu do pochwy.
  • Mężczyzna może oddać mocz przed stosunkiem, aby oczyścić cewkę moczową z pozostałych plemników, co może zmniejszyć ryzyko obecności plemników w preejakulacie.

Przeczytaj także:

Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja antykoncepcyjna. Wyrób medyczny.

Pessar podpierający w formie wkładki dopochwowej w wysiłkowym nietrzymaniu moczu do samodzielnego zakładania

Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu

 

Translate »