Jakie jest ryzyko ciąży uprawiając seks w pierwszy i drugi dzień okresu
Seks podczas okresu przestaje być już tematem tabu. Wiele kobiet podejmuje aktywność seksualną w czasie miesiączki, co niewątpliwie może nieść pozytywne skutki, np. w postaci zmniejszenia dolegliwości bólowych w tym czasie. Ponadto szansa zapłodnienia w trakcie okresu jest zazwyczaj niska, dlatego wiele kobiet rezygnuje z dodatkowej antykoncepcji, traktując miesiączkę jako ,,naturalny sposób’’ zabezpieczenia przed ciążą. Czy aby na pewno można w tym czasie beztrosko zapomnieć o ryzyko zapłodnienia?
Wiele zależy od przebiegu indywidualnego cyklu miesiączkowego. Przy regularnym cyklu kobieta może w prosty sposób oszacować okres płodny i niepłodny. Szansa zapłodnienia w pierwsze dni miesiączki jest w tym wypadku bardzo niska, ponieważ przypada wtedy okres niepłodny. Problem jednak może pojawić się u kobiet, które mają nieregularne cykle i określenie dokładnie momentu dni płodnych bywa znacznie utrudnione. Szansa na zapłodnienie podczas miesiączki wciąż jest wtedy niska, ale jednak niewykluczona. Przy nieregularnych cyklach może dojść do przesunięcia miesiączki lub wystąpienia krwawienia śródmiesiączkowego w połowie cyklu (wtedy, kiedy przypada okres dni płodnych a więc takich, w których istnieje wysokie prawdopodobieństwo zapłodnienia). Ryzykowne może być również współżycie bez dodatkowej antykoncepcji w przypadku kobiet, które mają wyjątkowo skrócony lub wydłużony cykl miesiączkowy. W takich okolicznościach ustalenie momentu jajeczkowania jest wręcz niemożliwie, a podjęcie współżycia w każdym dniu cyklu może wiązać się z ryzykiem nieplanowanej ciąży.
Nie należy również zapominać, że plemniki są w stanie przetrwać w kobiecych drogach rodnych kilka dni (do ok 3 dni), a komórka jajowa, która zostaje uwolniona może być zapłodniona przez 24 godziny. W takiej sytuacji jeśli dojdzie do rozregulowania cyklu , a miesiączka, owulacja i żywotność plemników zejdą się w czasie, szansa na zajście w ciążę może znacznie wzrosnąć.
Choć ryzyko zapłodnienia w czasie okresu jest raczej niskie, należy brać pod uwagę różne czynniki (przesunięcia w cyklu lub żywotność plemników), które mogą zwiększyć to prawdopodobieństwo. Miesiączka nie powinna nigdy stanowić metody antykoncepcyjnej. Jeśli kobieta decyduje się na współżycie podczas miesiączki bez dodatkowego zabezpieczenia musi być świadoma ryzyka jakie to ze sobą niesie. W takich przypadkach zaleca się stosowanie prezerwatywy, która oprócz zabezpieczenia przed niechcianą ciążą ochroni przed rozwojem infekcji.
TAGI: antykoncepcja, seks w czasie miesiączki, seks w czasie okresu
FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi