Jak obliczyć dni płodne u kobiet z nieregularnymi miesiączkami
Obliczanie dni płodnych nie jest prostą sprawą nawet, gdy kobieta ma regularne cykle miesiączkowe. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy miesiączki pojawiają się nieregularnie. Jak w takich sytuacjach obliczyć termin dni płodnych?
Obserwacja kobiecego ciała bardzo pomaga w poznawaniu własnej płodności, ale trzeba być w tym dokładnym i precyzyjnym, ponieważ wiele różnych czynników może na nią wpływać. Wiele kobiet cierpi na nieregularne cykle, a wtedy samodzielne wyznaczenie daty jajeczkowania jest niezwykle trudne. Cykle takie są zazwyczaj albo zbyt krótkie, albo za długie i nie pojawiają się w „spodziewanym” terminie.
Cykl kobiety wynosi najczęściej od 28 do 30 dni i zaczyna się pierwszego dnia miesiączki. Owulacja (jajeczkowanie) występuje mniej więcej w połowie cyklu, czyli na ok 10 – 14 dni przed kolejną miesiączką z możliwością przesunięcia o 2 dni. Zostaje wtedy uwolnione jajeczko z pęcherzyka Graafa w jajniku i rozpoczyna się jego wędrówka w kierunku macicy. Jednak każda kobieta jest inna, dlatego pojawienie się dni płodnych i owulacji jest kwestią bardzo indywidualną i wyliczanie dni płodnych tylko na podstawie podręcznikowych „14 dni przed miesiączką” byłoby ogromnym błędem. Jest to jedynie spodziewany czas wystąpienia owulacji, jednak obliczenie tego, co do dnia jest znacznie ważniejsze, ponieważ nawet jeden dzień przesunięcia jajeczkowania może spowodować, że dojdzie do nieplanowanego zapłodnienia.
Kiedy w takim razie powinny pojawić się dni płodne? Jest to tzw. okres okołoowulacyjny, ponieważ największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę występuje na 3 dni przed jajeczkowaniem i do 2 dni po nim. Najważniejsza jest jednak stała obserwacja swojego ciała, notowanie przebiegu kilku lub nawet kilkunastu cykli. Pierwszy dzień płodny oblicza się, odejmując 18 dni od najkrótszego cyklu, natomiast ostatni dzień płodny wyznacza się, odejmując 11 dni od najdłuższego cyklu. Po tym dniu następują dni niepłodne, które stanowią większą część cyklu kobiety. Przy obliczaniu dni płodnych nie możemy opierać się jednak jedynie na matematyce, ale także musimy dokładnie obserwować nasze ciało i zwracać uwagę na szczególne oznaki płodności. Do najczęstszych objawów owulacji należą: podwyższona temperatura ciała, przeźroczysty, rozciągliwy śluz, który ma stwarzać sprzyjające zapłodnieniu warunki, lekki ból w okolicy podbrzusza związany z pęknięciem pęcherzyka.
Biorąc pod uwagę te wszystkie obliczenia i obserwacje – samodzielne i precyzyjne wyznaczanie dni płodnych nie jest łatwe. Tym bardziej, że owulacja może się przesunąć w związku ze stresem, chorobą, intensywną aktywnością fizyczną i wieloma innymi czynnikami. W związku z tym naprawdę warto skorzystać z dostępnych na rynku testów owulacyjnych, np. Afrodyta Tester Owulacyjny ze śliny, które pomagają w ustaleniu wystąpienia momentu jajeczkowania. Niezawodne są również komputery cyklu opierające się na naturalnej metodzie termiczno-objawowej, rejestrujące dni płodne i niepłodne na podstawie analizy temperatury ciała oraz dodatkowego wskaźnika owulacji, takie jak np. Cyclotest® myWay czy Cyclotest® 2 Plus. Monitory cyklu analizują najważniejsze wskaźniki płodności i na ich podstawie ustalają, czy nadchodzi owulacja. Rejestrują i oceniają temperaturę ciała, poziom hormonu LH, a także śluz pochwowy, który zmienia się w trakcie cyklu. Informują, czy kobieta jest obecnie w fazie płodnej. Jeśli tak, to aby zabezpieczyć się przed niechcianą ciąża musi albo zachować chwilową abstynencję, lub też dodatkowo się zabezpieczyć inną formą antykoncepcji, np. prezerwatywą. Komputery cyklu Cyclotest myWay i Cyclotest 2 Plus określą z wyprzedzeniem na cały cykl, kiedy pojawią się dni niepłodne, a kiedy istnieje ryzyko poczęcia, co jest bardzo wygodne i pomocne. Dzięki nim można samodzielnie i niezwykle dokładnie analizować swoją płodność.
TAGI: komputer cyklu, test owulacyjny, tester owulacyjny, monitor cyklu, mikroskop owulacyjny
FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi