Samoobserwacja swojego ciała jest dobrą i polecaną praktyką. Pozwala monitorować zmiany następujące w organizmie. Szczególnie istotna jest obserwacja cyklu menstruacyjnego, podczas planowania rodziny. W tym przypadku trzeba zwracać uwagę na występowanie okresów płodnych i niepłodnych oraz najważniejszego dnia w cyklu, czyli owulacji. Jednak czasami jajeczkowanie jest przesunięte. Dlaczego owulacja nie jest zawsze w połowie cyklu? Od czego to zależy?
Czym jest owulacja?
Owulacja, inaczej nazywana jajeczkowaniem, to istotny etap cyklu miesiączkowego. Jest momentem osiągnięcia największej płodności, podczas którego szanse na zajście w ciążę są najwyższe. Podczas owulacji pęka pęcherzyk Graafa i dochodzi do uwolnienia dojrzałej oraz gotowej do zapłodnienia komórki jajowej. Gameta jest transportowana do jajowodu i zmierza na spotkanie z plemnikiem. Komórka jajowa pozostaje żywa zaledwie od 6 do 24 godzin.
Jakie są objawy owulacji?
Symptomy towarzyszące jajeczkowaniu nie pojawiają się u każdego. Niektóre osoby doświadczają lekkich objawów bądź żadnych. W trakcie owulacji można zaobserwować zmiany szyjki macicy, która staje się bardziej miękka, otwarta, a także pochylona do przodu. Zmienia się również jej ułożenie, szyjka macicy jest usytuowana wyżej. Co więcej, wydzielany przez nią śluz staje się rozciągliwy i gęsty. Może przypominać konsystencją białko jaja kurzego. Do objawów owulacyjnych zalicza się również niewielkie podwyższenie temperatury ciała. Zwykle można odnotować zmianę o 0,5 stopnia Celsjusza. W trakcie owulacji piersi stają się wrażliwe na dotyk oraz tkliwe. Można również doświadczyć bólu owulacyjnego w okolicy podbrzusza, co jest związane z uwolnieniem oraz przemieszczaniem się komórki jajowej. Podczas jajeczkowania zostaje zwiększony popęd seksualny. Ze względu na to, że owulacja jest najlepszym dniem na zajście w ciążę, organizm dąży do zapłodnienia, podwyższając libido. Czasami można również zaobserwować delikatne plamienie czy skąpe krwawienie.
Kiedy występuje owulacja?
Przyjęło się, że cykl menstruacyjny trwa 28 dni. Jednak należy pamiętać, że jest to uśredniony czas trwania. Zdrowy cykl może trwać od 21 do 35 dni, co pozostaje kwestią indywidualną. Warto zaznaczyć, że regularność cyklu jest zależna od wielu czynników np. poziomu przeżywanego stresu czy przebytych chorób.
Trzeba pamiętać, że niezależnie od długości trwania cyklu menstruacyjnego owulacja występuje zazwyczaj 14 dni przed pojawieniem się okresu. W związku z tym jajeczkowanie nie zawsze pojawia się w połowie cyklu, ponieważ nie u każdej osoby menstruującej trwa on tyle samo dni.
Co wpływa na termin owulacji?
Jajeczkowanie jest naturalną częścią cyklu menstruacyjnego, podczas którego w organizmie zachodzą liczne procesy hormonalne. Za te zmiany odpowiada układ nerwowy oraz układ hormonalny, których zaburzenia mogą sprawiać, że data owulacji zostanie przesunięta. Najczęściej na zmianę terminu jajeczkowania wpływają: infekcje oraz choroby, przyjmowanie niektórych leków, zaburzenia hormonalne, przeciążenie organizmu, przemęczenie, problemy ze snem czy drastyczne zmiany w diecie, intensywny wysiłek fizyczny, przeżywanie permanentnego i silnego stresu, a także zmiany klimatu podczas podróżowania.
Może się zdarzyć, że podczas cyklu menstruacyjnego nie doszło do owulacji. Mowa wówczas o cyklu bezowulacyjnym. Może do niego dojść najczęściej w trakcie dojrzewania czy podczas menopauzy. Jeśli dochodzi do zaburzeń jajeczkowania w wieku rozrodczym, może to świadczyć o występowaniu schorzeń czy niewłaściwych nawykach m.in. zaburzeniach funkcji jajników, chorobach tarczycy, wzmożonej produkcji androgenów, czyli męskich hormonów płciowych, insulinooporności, otyłości czy nieprawidłowej diecie. Podczas braku owulacji może pojawiać się miesiączka, co wpływa na utrudnienie diagnozy.
W przypadku niepewności co do występowania owulacji warto sięgnąć po test owulacyjny czy korzystać z kalkulatora owulacji. Można również stosować naturalne metody np. obserwacji temperatury ciała czy śluzu szyjkowego, jednak te techniki są mniej skuteczne.
Jeśli zaobserwowano jakiekolwiek niepokojące dolegliwości, pojawiły się podejrzenia ciąży czy w przypadku wystąpienia innych niecodziennych sytuacji, należy zgłosić się na wizytę u ginekologa. Lekarz dobierze odpowiednie postępowanie, opierając się na indywidualnych potrzebach pacjenta.
Przeczytaj także:
Inteligentny monitor płodności na smartfon wyznacza dni płodne i niepłodne na podstawie kropli śliny
Komputer cyklu cyclotest do wyznaczania dni płodnych i owulacji