Czy wkładka wewnątrzmaciczna zabezpiecza przed ciążą od razu?

Czy wkładka wewnątrzmaciczna zabezpiecza przed ciążą od pierwszego dnia jej założenia

Czy wkładka wewnątrzmaciczna zabezpiecza przed ciążą od pierwszego dnia jej założenia

Wkładki wewnątrzmaciczne są jedną z najpopularniejszych, dostępnych form długo działającej i odwracalnej antykoncepcji. Mogą zapobiegać niechcianym ciążom przez wiele lat. Jeśli zastanawiasz się nad założeniem wkładki domacicznej, oto odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, które mogą pomóc Ci zdecydować, czy wkładka wewnątrzmaciczna jest dla Ciebie najlepszym rodzajem antykoncepcji.

Czym są wkładki wewnątrzmaciczne?

To małe, elastyczne urządzenia, które wyglądają jak litera T lub S. Potocznie są nazywane spiralami. Umieszcza się je w macicy, aby zapobiec ciąży. Są wykonywane z bezpiecznych materiałów. Wkładka wewnątrzmaciczna może pozostać na miejscu przez lata, ale można ją usunąć w dowolnym momencie. Jej czas działania zależy od rodzaju urządzenia czy producenta.

Wyróżnia się 3 rodzaje wkładek domacicznych. Pierwszy jest zwykły i charakteryzuje się najniższą skutecznością antykoncepcyjną. Drugi typ posiada jony metali. Najczęściej wykorzystuje się miedź, niemniej można się również spotkać ze srebrem, złotem albo platyną. Ostatni rodzaj to wkładka ze wbudowaną kapsułką z hormonami.

Jak działa wkładka wewnątrzmaciczna?

Większość wkładek wewnątrzmacicznych zapobiega ciąży, powodując miejscowy, septyczny stan zapalny. Wówczas w danej okolicy nagromadzają się leukocyty, które tworzą nieprzyjazne środowisko dla wszelkich drobnoustrojów w tym plemników i komórek jajowych. Wkładka wewnątrzmaciczna zabezpiecza przed nieplanowaną ciążą już od pierwszego dnia jej założenia.

Wkładki hormonalne działają, stopniowo uwalniając niewielkie ilości progestagenu. Hormon wpływa na zagęszczenie śluzu szyjkowego i zmniejszenie jego przepuszczalności, ograniczając zdolność plemników do poruszania się i dotarcia do komórki jajowej. Hormony mogą również spowodować zahamowanie owulacji, a także wzrostu błony śluzowej macicy, co uniemożliwia zapłodnienie i implantację zarodka.

Warto pamiętać, że wkładki wewnątrzmaciczne nie chronią przed zarażeniem się chorobą przenoszoną drogą płciową. Jeśli istnieje możliwość zakażenia się, należy zastosować mechaniczną antykoncepcję np. prezerwatywy.

Jak skuteczne są wkładki domaciczne?

Efektywność form antykoncepcji określa się za pomocą wskaźnika Pearla. Metoda pozwala wyliczyć, ile ze 100 aktywnych seksualnie kobiet zaszło w ciążę w przeciągu roku podczas stosowania danego środka antykoncepcyjnego. Im niższy jest wskaźnik, tym wybrana metoda jest bardziej skuteczna.

Wkładki wewnątrzmaciczne posiadają wysoki stopień skuteczności. Indeks Pearla nie wynosi więcej niż 1. Spirala zaczyna działać natychmiast po włożeniu. Jednak w przypadku wkładki hormonalnej ważne jest, żeby aplikacji dokonać podczas pierwszych 7 dni cyklu. Jeśli jest to niemożliwe, zaleca się podczas tego okresu stosowanie dodatkowej formy antykoncepcji. Dokładniejsze informacje przedstawi specjalista.

Przeczytaj także:

Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja antykoncepcyjna. Wyrób medyczny.

Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu

 

Translate »