Wiele osób nadal uważa, że podczas stosunku w trakcie miesiączki nie może dojść do zapłodnienia. Tymczasem to mit, który może skutkować nieprzyjemnościami. A jak wygląda sytuacja po okresie? Czy można zajść w ciążę zaraz po miesiączce?
Kiedy występują dni płodne i niepłodne?
Podczas cyklu menstruacyjnego wyróżnia się czas, gdy można zajść w ciążę (dni płodne) oraz ten, w którym poczęcie nie jest możliwe (dni niepłodne).
Statystycznie cykl menstruacyjny trwa 28 dni, jednak prawidłowy może mieć od 21 do 35 dni. Liczy się go od pierwszego dnia miesiączki, podczas której dochodzi do złuszczania się nabłonka macicy i krwawienia. Następnie organizm przygotowuje się do dni płodnych. W trwającym 28 dni cyklu menstruacyjnym do owulacji dochodzi około 14. dnia. Wówczas pęka pęcherzyk Graafa i następuje uwolnienie dojrzałej komórki jajowej, która jest gotowa do zapłodnienia. Sam okres płodności liczy się od ok. 2-3 przed owulacją i kilku po niej. Natomiast dni niepłodne występują przez większą część cyklu.
Co wpływa na regularność miesiączki?
Czas, podczas którego dochodzi do owulacji, może się zmieniać. Wszystko zależy od regularności miesiączki. Czynniki wpływające na długość cyklu menstruacyjnego to m.in. dieta, przeżywany stres, spożywanie alkoholu, infekcje czy choroby, przemęczenie organizmu, intensywny wysiłek fizyczny, drastyczne wahania wagi, zmiany klimatu, zaburzenia hormonalne.
Warto obserwować swoje ciało, jednak trzeba pamiętać, że na organizm wpływają liczne czynniki, które mogą zaburzać jego funkcjonowanie. W tym przypadku nawet najlepszy obserwator może nie być pewien, kiedy występuje owulacja i łatwo o błędy w obliczeniach dni płodnych.
Do najpopularniejszych objawów dni płodnych zalicza się m.in. tkliwość piersi, podwyższone libido, ból owulacyjny w okolicy podbrzusza, wzdęcia, niezbyt obfite plamienie czy delikatne podbarwienie śluzu pochwowego krwią. Można również zaobserwować nieznacznie podwyższoną temperaturę ciała, która jest związana ze zwiększoną produkcją progesteronu. Śluz pochwowy jest przejrzysty, niegęsty i wydzielany w większej ilości niż podczas innych faz cyklu. Szyjka macicy staje się miękka, wypełniona śluzem, znajduje się wyżej w pochwie, a jej ujście jest otwarte.
Czy można zajść w ciążę zaraz po miesiączce?
Tak, chociaż jest na to niewielka szansa, nadal można zajść w ciążę zaraz po miesiączce. Wszystko uzależnione jest od umiejscowienia w cyklu menstruacyjnym dni płodnych. Zdarza się, że pod wpływem różnych czynników okres jest nieregularny. Mogą wówczas występować problemy z obliczeniem okresu płodności.
Warto wziąć pod uwagę, że na możliwość zapłodnienia wpływają nie tylko dni płodne kobiety, ale również żywotność plemników. W przypadku niestosowania żadnego zabezpieczenia plemniki często dostają się do wnętrza pochwy, gdzie mogą przetrwać około 3-5 dni. Ułatwia to wypełniający pochwę śluz okołowoulacyjny.
Trzeba pamiętać, że obliczanie dni płodnych i niepłodnych nie jest metodą antykoncepcyjną. W przypadku regularnego współżycia i niechęci zajścia w ciążę warto korzystać z odpowiednich zabezpieczeń np. prezerwatyw czy antykoncepcji hormonalnej. Dobór antykoncepcji warto uzgodnić z ginekologiem, opierając go na indywidualnych potrzebach pacjenta.
Przeczytaj także:
Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet
Co to jest kubeczek menstruacyjny i czy jest bezpieczny w stosowaniu