Antykoncepcja dla kobiet karmiących piersią
Jaka antykoncepcja jest odpowiednia dla kobiet karmiących piersią? Okres karmienia piersią wyklucza stosowanie standardowych pigułek ze względu na przenikanie hormonów do mleka matki i ryzyko zahamowania laktacji. Ponowne zajście w ciążę w tym czasie może być natomiast dla organizmu kobiety zbyt obciążające. Nie oznacza to jednak, że młoda mama pozostawiona jest na lodzie. Poznaj alternatywne metody antykoncepcji w okresie laktacji.
Czy karmienie piersią stanowi naturalną antykoncepcję?
Powszechnie uznaje się, że w okresie karmienia piersią kobieta nie może zajść w ciążę ze względu na uwalniany w tym czasie hormon – prolaktynę, która pełni funkcję naturalnego środka antykoncepcyjnego. W przypadku jeśli przez okres ok. 5 miesięcy kobieta jest zdrowa, karmi niemowlę wyłącznie piersią i nie stosuje poważnej farmakoterapii szansa na ponowne zajście w ciążę w tym czasie jest bardzo mała. Nie zawsze jest to jednak regułą. Istnieje wiele czynników, które mogą skutecznie zaburzać działanie prolaktyny, w szczególności w przypadku kobiet, które nie karmią piersią (w tym przypadku płodność wraca już po ok. 3 tygodniach od porodu). Fizjologicznie możliwe jest, by kobieta w tym okresie ponowne zaszła w ciążę. Wiąże się to jednak ze sporym obciążeniem dla organizmu, dlatego warto w tym czasie pomyśleć o alternatywnej antykoncepcji.
Jaką metodę wybrać?
W okresie karmienia piersią zaleca się przede wszystkim mechaniczne środki antykoncepcyjne. Najmniej inwazyjną metodą jest w tym przypadku stosowanie prezerwatywy. Jeśli nie przepadasz za tą metodą antykoncepcji możesz również zdecydować się na założenie wkładki wewnątrzmacicznej.
Decyzja o założeniu spirali powinna być jednak skonsultowana z lekarzem. To, kiedy wkładka może być zaaplikowana zależy od sposobu porodu. W przypadku porodu naturalnego lekarz może ją założyć nawet w szóstym tygodniu połogu, natomiast jeśli kobieta rodziła poprzez cesarskie cięcie – po ok. 12 tygodniach. Wkładka może być usunięta w dowolnym czasie i nie wpływa trwale na płodność kobiety.
Jedną z innowacyjnych metod zapobiegania przed ciążą polecaną w trakcie karmienia jest specjalna antykoncepcja barierowa – diafragma dopochwowa, np. Caya®. Diafragma ma kształt i fakturę silikonowego krążka, który wraz ze specjalnym żelem antykoncepcyjnym (np. żelem Caya® Gel) umieszcza się w pochwie, bezpośrednio na szyjce macicy, zapobiegając tym samym wnikaniu plemników. Diafragmę dopochwową aplikuje się na 2 godziny przed stosunkiem. W pochwie powinna natomiast zostać jeszcze przez co najmniej 6 godzin po współżyciu. Następnie diafragmę należy wyjąć i opłukać wodą. Diafragma Caya® jest środkiem przeznaczonym do wielokrotnego użytku, po pierwszym użytkowaniu można ją stosować jeszcze przez okres około 2 lat – – stanowi świetne rozwiązanie dla kobiet karmiących przez ten czas piersią. Jej skuteczność potwierdzają liczne badania kliniczne.
Innym, polecanym w okresie laktacji sposobem antykoncepcji jest stosowanie tzw. minipigułki, która w przeciwieństwie do standardowych tabletek nie zawiera estrogenu, a jedynie gestagen. Przenikanie tego hormonu do mleka jest minimalne i nieszkodliwe dla dziecka.
Przeczytaj również:
Jak sprawdzić czy wkładka domaciczna znajduje się na swoim miejscu?