Jak zauważyć czy wkładka wewnątrzmaciczna wypadła? Jakie są tego przyczyny?

Wkładka wewnątrzmaciczna

Wkładka wewnątrzmaciczna

Wkładka wewnątrzmaciczna, zwana też spiralą antykoncepcyjną to dobre rozwiązanie dla kobiet, które nie planują potomstwa w dłuższej perspektywie czasu. Miedź, z której wykonana jest wkładka wpływa na zmianę konsystencji śluzu w szyjce macicy przez co zapobiega zagnieżdżeniu się zapłodnionego jaja w macicy. Budowa i struktura wkładki wewnątrzmacicznej pozwala na precyzyjne jej umieszczenie i dopasowanie do anatomii kobiety, dlatego ryzyko jej wysunięcia jej niewielkie. Jeśli jednak zależy nam na skuteczności tej metody warto co jakiś czas sprawdzać jej ułożenie.

Jak rozpoznać, czy wkładka wewnątrzmaciczna znajduje się we właściwym miejscu?

Wkładka wewnątrzmaciczna zawiera dwie cienkie nitki, które zwisają w pochwie. Po aplikacji wkładki ginekolog powinien poinstruować pacjentkę jak prawidłowo sprawdzić, czy wkładka znajduje się we właściwym miejscu, czyli na szyjce macicy. Najlepiej zrobić to poprzez umieszczenie palca do pochwy w pozycji kucznej – taka pozycja pozwala wyczuć nitki w pochwie. Najważniejsza jest regularność w sprawdzaniu ułożenia spirali i długości nitek – w  szczególności w pierwszym miesiącu po jej założeniu.

Jak postępować, kiedy wkładka wewnątrzmaciczna wypadnie?

Ryzyko samoistnego wysunięcia wkładki jest mało prawdopodobne. Częściej zdarzają się przesunięcia spirali. Jeśli kobieta ma problem z wyczuciem nitek, istnieje ryzyko przemieszczania wkładki. W takiej sytuacji należy jak najszybciej udać się do lekarza  w celu kontroli jej ułożenia. W przypadku współżycia powinno się w tym czasie zastosować alternatywną metodę antykoncepcyjną, np. prezerwatywę aż do momentu kontroli ułożenia spirali. Kolejnym niepokojącym objawem, który może świadczyć o przesunięciu wkładki wewnątrzmacicznej jest odczuwanie bólu podczas stosunku. Ważne jest również to, że w trakcie penetracji mężczyzna nie powinien odczuwać wkładki.

O czym należy pamiętać przy aplikacji wkładki wewnątrzmacicznej?

Chcąc zapobiec  niekontrolowanemu wysunięciu przy aplikacji spirali lekarz powinien skontrolować długość nitek. Nie powinny być one zbyt długie lub krótkie, gdyż wtedy zwiększa się ryzyko jej wysunięcia. Sprawdzanie ułożenia spirali poprzez kontrolę długości nitek powinno być wykonywane regularne. Najlepiej robić to po każdej miesiączce, gdyż wtedy istnieje największe ryzyko jej wysunięcia. Kobiety, które mają założoną spiralę powinny nie powinny używać tamponów w trakcie miesiączce.

Przeczytaj także:

Skuteczność i zasada działania testów owulacyjnych ze śliny
Antykoncepcja dla kobiet karmiących piersią
Tampony Beppy – tampony bez sznureczków, z którymi możesz uprawiać sport i seks w trakcie okresu!

 

 

Translate »