Fakty i Mity o Antykoncepcji Bez Hormonów
W dobie rosnącej świadomości na temat licznych skutków ubocznych antykoncepcji hormonalnej, metody zabezpieczania się przed niechcianą ciążą bez hormonów stają się coraz bardziej popularne. Szał na pigułkę minął, ponieważ coraz więcej kobiet na poważnie analizuje za i przeciw stosowania tej formy antykoncepcji, która bezpośrednio oddziałuje na nasze zdrowie. W związku z tym szuka się różnych alternatyw związanych z niehormonalną antykoncepcją, a także nowoczesnymi naturalnymi metodami. Ponadto obalono wiele mitów związanych z antykoncepcją bez hormonów, przez które wiele kobiet zniechęcało się, by po nie sięgać. Poznaj najpopularniejsze fakty i mity związane z niehormonalnymi formami zabezpieczającymi przed niechcianą ciążą.
Karmienie piersią jest formą antykoncepcji
Mit. Prawdą jest jedynie to, że karmienie piersią utrudnia zajście w ciążę, ale nie można utożsamiać go z antykoncepcją, gdyż wszystko zależy od wielu różnych czynników. Gdy kobieta karmi piersią wydzielana jest duża ilość prolaktyny, czyli hormonu powodującego m.in. produkowanie mleka w piersi oraz hamowanie owulacji. Jeśli dziecko karmione jest cały czas jedynie mlekiem matki, regularnie, o tych samych godzinach to poziom prolaktyny będzie bardzo wysoki i prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest niewielkie, choć zawsze istnieje pewne ryzyko. W przypadku, gdy maluch nie jest karmiony piersią lub dokarmia się go sztucznym pokarmem, wtedy zajście w ciążę jest bardzo prawdopodobne.
Prezerwatywa chroni w 100% przed chorobami wenerycznymi i HIV.
Mit. Prezerwatywa, jako jedyna forma antykoncepcji stanowi faktycznie względną barierę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, jednak nie daje w żaden sposób 100% gwarancji. W znacznym stopniu zmniejsza to ryzyko, jednak nie pozbawia go całkowicie, dlatego zawsze należy brać tę kwestię pod uwagę na poważnie.
Naturalne metody antykoncepcji są nieskuteczne
Mit. Można by tak było powiedzieć w przypadku rzadko już dzisiaj stosowanych dawnych metod naturalnej antykoncepcji, jak np. metody kalendarzykowej. W dzisiejszych czasach kobieta ma do dyspozycji nowoczesne formy zabezpieczające przed niechcianą ciążą w postaci, np. komputerów cyklu, czy testerów owulacyjnych, których skuteczność w określaniu dni płodnych i niepłodnych wynosi nawet 97-99%. Monitory cyklu np. Cyclotest 2 plus oraz Cyclotest Baby bazują na metodzie objawowo-termicznej, dokładnie analizując i interpretując wskaźniki płodności. Znacznie ułatwiają w określaniu dni płodnych i niepłodnych, ponieważ stają się osobistym monitorem kobiecej owulacji biorącym pod uwagę różne wskaźniki biologicznych procesów ciała. Jako naturalne formy antykoncepcji pozbawione są wszelkich skutków ubocznych, typowych dla metod hormonalnych.
Prezerwatywa może pęknąć w trakcie stosunku
Prawda. Zdarzają się takie przypadki i to wcale nie tak rzadko. Prezerwatywa może pęknąć w trakcie stosunku przez co materiał genetyczny ma szansę dostać się w głąb kobiety i doprowadzić do zapłodnienia. W takich sytuacjach kobiety najczęściej sięgają po pigułkę „72h po”, która sieje w organizmie ogromne spustoszenie, ponieważ zawiera ogromną dawkę hormonów.
Stosunek przerywany to jedna z form naturalnej antykoncepcji
Mit. Absolutnie nie. Stosunku przerywanego w ogóle nie można nazwać jakąkolwiek formą antykoncepcji, ponieważ ryzyko zapłodnienia jest bardzo wysokie. Nigdy nie ma pewności, czy mężczyzna zdąży się wycofać, a po drugie w preejakulacie również znajdują się śladowe ilości plemników, które przy dobrych warunkach mogą zapłodnić komórkę.
Wkładka wewnątrzmaciczna jest nieskuteczna
Mit. Wkładka wewnątrzmaciczna należy do czołówki najskuteczniejszych form antykoncepcji. Wskaźnik Pearla tej metody wynosi 0,4-2,6, czyli od 99,6% – 97,4% w zależności od rodzaju wkładki.
FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi